“Qırmızı Ürəklər Təhsil Təqaüd Proqramı”nın qalibləri mükafatlandırıldı
Xeyirxah əməllər həyata keçirən “Qırmızı Ürəklər” Fondunun (Red Hearts) fəaliyyət istiqamətlərindən biri də sosial həssas qrupdan olan insanların təhsilinə dəstək verərək savadlı və xüsusi istedadlı gənclərin yetişdirilməsi, onların qayğı ilə əhatə olunması və inkişafını təmin etməkdir. Tədbirdə Prezident Administrasiyasının QHT-lərlə iş və kommunikasiya şöbəsinin sektor müdiri Vüsal Quliyev, “Qırmızı Ürəklər” Fondunun prezidenti Sevda Haqverdiyeva, Bakı Təhsil Məlumat Mərkəzinin direktoru Günay Məsimova və digər qonaqlar çıxış etdilər.
Yeni təqaüd proqramı çərçivəsində seçilən 15 tələbəyə hər ay 150 AZN məbləğində təqaüd, 11 tələbənin isə cari və əvvəlki dövrdən qalan təhsil haqları fond tərəfindən qarşılanacaq. Fond donorlar tərəfindən təhsil üçün edilən ianələri ölkəmizin işıqlı və parlaq gələcəyinə yönləndirərək onlar üçün yeni bir yol açır.
Fondun “Qırmızı Ürəklər Təhsil Təqaüd Proqramı”nın əsas məqsədi istedadlı, mütərəqqi ideya və təşəbbüsləri özündə ehtiva edən, perspektivli, özünü inkişaf etdirməyə səy göstərən tələbələri həvəsləndirmək, eləcə də, dövlət və qeyri-dövlət sektorları üçün güclü insan resurslarını təmin etməkdir. Proqram ödənişli və ödənişsiz əsaslarla təhsil alan, sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələri əhatə edir. Tələbələr proqramdan universitetə qəbul balına və təhsil aldıqları dövrdə göstərdikləri akademik göstəricilərə uyğun olaraq faydalanırlar.
“Təhsil ehtiyaclarını dəstəklədiyimiz hər bir fərdin ölkəmizin və dünyanın gələcəyini dəyişəcəyinə, həyatımızı daha da gözəlləşdirəcəyinə inanırıq. Bu proqramın qalibləri müxtəlif sahələr üzrə təlimlərdə iştirak edərək öz bilik və bacarıqlarını artıra biləcəklər. Unutmamalıyıq ki, təhsilə qoyulan investisiya gələcəyə yatırılan sərmayədir!”, - deyə “Qırmızı Ürəklər” Fondunun prezidenti Sevda Haqverdiyeva bildirdi.
Qeyd edək ki, İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı təhsilini yarımçıq qoyaraq, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda döyüşlərdə iştirak edən tələbələrin də təhsil haqları ötən il Fond tərəfindən qarşılanıb.

Награждены участники стипендиальной программы Red Hearts
Фонд Red Hearts запустил стипендиальную программу для студентов, призванная поддержать талантливых молодых людей из малообеспеченных семей. Для награждения участников программы состоялось мероприятие, на котором присутствовали и выступили заведующий сектором отдела по работе с НПО и коммуникациям Администрации Президента Вусал Гулиев, президент фонда Red Hearts Севда Хагвердиева, директор Бакинского информационно-образовательного центра Гюнай Масимова и другие гости.
15 студентов, отобранных в рамках программы, будут получать ежемесячную стипендию в размере 150 манатов, 11 студентам фонд покроет академическую задолженность и плату за обучение. Программа реализуется за счет пожертвований местных и иностранных доноров.
Цель стипендиальной программы Red Hearts — поддержать одаренных и перспективных студентов, и вместе с тем предоставить им возможность для профессионального и личного развития. В программе участвуют студенты из малоимущих семей, обучающиеся на платной и бесплатной основе. Отбор участников осуществлялся на основе вступительных баллов и академической успеваемости.
«Мы верим, что каждый, кому мы помогли с получением образования, изменит будущее нашей страны и мира и сделает нашу жизнь лучше. Для победителей программы будут организованы и различные тренинги, где молодые люди смогут еще больше развивать свои знания и умения. Нельзя забывать, что инвестиции в образование — это инвестиции в будущее», — отметила президент фонда Red Hearts Севда Хагвердиева.
Следует отметить, что поддержка образования лиц из социально уязвимых групп населения, внесение вклада в воспитание образованной и одаренной молодежи, а также забота и содействие развитию будущего поколения являются одними из направлений деятельности фонда Red Hearts. В прошлом году фонд также оплатил обучение студентам, которые приостановили свою учебу для участия во Второй Карабахской войне.
Red Hearts был основан в декабре 2019 года по инициативе сотрудников Kapital Bank. Организация, которая в настоящее время осуществляет свою деятельность как фонд, главным образом оказывает помощь детским домам, приютам и нуждающимся людям. На официальном сайте https://redhearts.az можно cделать пожертвование, подробно узнать о деятельности фонда, реализуемых благотворительных проектах и акциях, будущих планах и другую интересную информацию.