Kapital Bank ölkə bankları arasında ən yüksək reytinq aldı
Moody’s Investor Service Beynəlxalq Reytinq Agentliyi növbəti qiymətləndirmənin yekunu olaraq Kapital Bank-ın reytinqini təsdiq edib. Bu reytinq ölkə bankları arasında ən yüksək göstəricilərdən hesab olunur.
Agentlik bankın yerli və xarici valyutada uzunmüddətli depozit reytinqi “Ba3” səviyyəsində, kredit ödəmə qabiliyyəti reytinqini (BCA) “b1” səviyyəsində təsdiqləyib. Kapital Bank-ın reytinqi üzrə proqnozu isə “neqativ”dən “pozitiv”ə yüksəlib. Agentliyin hesabatında bildirilir ki, bu dəyişiklik yaxın 12-18 ayda bankın kredit portfelinin keyfiyyətində gözlənilən yüksəlməni əks etdirir.
“Kapital Bank-ın BCA reytinqinin “b1” səviyyəsində, yerli və xarici valyutada uzunmüddətli depozit reytinqinin isə “Ba3” səviyyəsində müəyyən edilməsi bankın sağlam kredit portfeli, o cümlədən gəlirlilik və kapital adekvatlığı səviyyəsinin yüksək olmasının göstəricisidir. 2020-ci ilin sonuna problemli kreditlərin ümumi kredit portfelindəki payı cəmi 3,3% təşkil edib (2019-cu ilin sonuna – 4,6%). 2020-ci ilin sonuna 22.3% TCE/RWA göstəricisi ilə möhkəm kapitallaşma və yüksək gəlirlilik banka potensial zərərlərin qarşısını almağa və əvvəlki illərdə olduğu kimi dividendləri vaxtında ödəməyə imkan yaradır”, - deyə hesabatda qeyd olunur.
Həmçinin, Moody’s-in rəyində Kapital Bank-ın kredit portfelinin bir neçə ildir ki, digər banklarla müqayisədə daha keyfiyyətli olduğu bildirilir.
Ölkənin birinci bankı olan Kapital Bank PAŞA Holding-a daxildir və Azərbaycanda ən böyük filial şəbəkəsi – 102 filialı və 19 şöbəsi ilə müştərilərin xidmətindədir. Bankın məhsul və xidmətləri barədə daha ətraflı məlumat almaq üçün www.kapitalbank.az saytına, 196 Sorğu Mərkəzinə və ya Bankın müxtəlif sosial şəbəkələrdə olan səhifələrinə müraciət edə bilərsiniz.

Kapital Bank received the highest rating among the country's banks
The international rating agency Moody's Investor Service confirmed the rating of Kapital Bank following the results of the next assessment. This rating is the highest among the country's banks.
The agency affirmed the bank's Baseline Credit Assessment (BCA) and Adjusted BCA at b1 and the local and foreign currency long-term bank deposit ratings at Ba3. The outlook on the bank's ratings has changed to positive from negative. The agency's report says that this change reflects the expected improvement of the bank's standalone credit profile in the next 12-18 months.
“The affirmation of the bank's BCA and Adjusted BCA at b1 and the local and foreign currency long-term bank deposit ratings at Ba3 reflects healthy performance of the loan book as well as strong net profit and capital cushion. As of year-end 2020 the share of problem loans accounted for 3.3% of gross loans (year-end 2019: 4.6%). Consistently solid capitalisation with TCE/ RWA of 22.3% at year-end 2020, and strong bottom-line profitability enable the bank to absorb expected losses and pay out dividends as in previous years”, - is said in the report.
Moody's also notes that for a number of years Kapital Bank's loan book has been of better quality than that of its peers.
Kapital Bank, the country's first bank, is part of PASHA Holding. Kapital Bank has the largest service network in Azerbaijan with 102 branches and 19 departments all over the country. For more detailed information about the Bank’s products and services, please refer to www.kapitalbank.az website, 196 Call Centre or the Bank’s various social network pages.