“Moody’s” agentliyi Kapital Bank-ın reytinqlərini yüksəldib
“Moody's Investors Service” beynəlxalq reytinq agentliyi növbəti qiymətləndirmənin yekunu olaraq Kapital Bank-ın reytinqlərini təsdiq edib. Bu reytinqlər ölkə bankları arasında ən yüksək göstəricilərdən hesab olunur.
Agentlik bankın yerli və xarici valyutada uzunmüddətli depozit reytinqini Ba3-dən Ba2 səviyyəsinə, ödəmə qabiliyyətinin baza səviyyəsi (BCA) reytinqini isə b1-dən ba3-ə yüksəldib. Kapital Bank-ın uzunmüddətli depozit reytinqləri üzrə proqnozu “stabil” olaraq təsdiqlənib. Agentliyin hesabatında bildirilir ki, Kapital Bank-ın BCA reytinqinin yüksəldilməsi onun kredit portfelinin sağlam, gəlirlilik və likvidlik səviyyəsinin yüksək olmasını əks etdirir.
“Kapital Bank-ın 2021-ci ilin sonuna problemli kreditlərin ümumi kredit portfelindəki payı 3,5% təşkil edib. Bankın kapitallaşması (2021-ci ilin sonuna TCE/RWA göstəricisi 13,6% olub), eləcə də yüksək xalis faiz marjası və səmərəlilik hesabına əldə olunan yüksək ehtiyatdan əvvəl gəlirliliyi (vergi və ehtiyatdan əvvəlki mənfəətin risk dərəcəsi üzrə ölçülmüş orta aktivlərə nisbəti 2021-ci ildə 8,6% təşkil edib) kredit itkilərini “udmaq” üçün banka yaxşı bufer yaradır. Reytinq agentliyi yaxın 12-18 ay ərzində bankın likvidliyinin yüksək səviyyədə qalacağını gözləyir”, — deyə hesabatda qeyd olunur.

The international rating agency Moody's Investor Service affirmed the ratings of Kapital Bank following the results of the next assessment. These ratings are among the highest in the banking industry of Azerbaijan.
The agency upgraded to ba3 from b1 the BCA and Adjusted BCA of Kapital Bank, and the long-term deposit ratings to Ba2 from Ba3. The outlooks on the long-term deposit ratings of the bank affirmed as stable. The agency's report notes that the upgrade of the bank's BCA and Adjusted BCA to ba3 from b1 reflects the healthy performance of its loan book as well as its solid profitability and liquidity.
“As of year-end 2021 the ratio of problem loans to gross loans was 3.5%. The bank's capitalisation (TCE/ RWA of 13.6% as of end of 2021) and strong pre-provision profitability (ratio of pre-provision to risk weighted assets was 8.6% in 2021) that is supported by high net interest margins and strong efficiency, provide the bank with good buffers to absorb loan losses. The rating agency expects the liquidity to remain high in the next 12-18 months,” the report says.