Kapital Bank-ın baş sponsorluğu ilə keçirilən Respublika Fənn Olimpiadaları yekunlaşdı
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank-ın baş sponsorluğu ilə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən 2023-2024-cü tədris ili üzrə keçirilən Respublika Fənn Olimpiadaları başa çatıb. Ümumilikdə 62 mindən çox şagirdin qeydiyyatdan keçdiyi olimpiadalar 8-11-ci sinif şagirdləri arasında, 8 fənn üzrə, 143 mərkəzdə təşkil edilib. Şagirdlər biliklərini Azərbaycan dili və ədəbiyyat, riyaziyyat, fizika, kimya, biologiya, informatika, tarix və coğrafiya fənləri üzrə 3 turda sınayıblar.
24 fevral 2024-cü il tarixində Respublika Fənn Olimpiadalarının respublika mərhələsinin yarımfinal turu keçirilib. Bu turda ümumilikdə 10 997 şagird iştirak etmək hüququ qazanıb. 28 aprel-7 may 2024-cü il tarixlərində Bakı şəhərində keçirilən final turunda isə bu mərhələyə qatılan 1000-ə yaxın şagirddən 490 nəfəri qalib olub. Olimpiadanın nəticələri portal.edu.az platforması üzərindən elan edilib.
Təhsilə dəstək Kapital Bank-ın strateji planının bir hissəsidir. Məktəblilərin motivasiyası bu istiqamətdə xüsusi yer tutur. Bank bu kimi layihələrə dəstək olmaqla istedadlı şagirdləri aşkar etmək, onların bilik və bacarıqlarını üzə çıxarmaq, eləcə də çalışqanlığı ilə seçilən məktəbliləri qiymətləndirməyi hədəfləyir. Artıq 7-ci təhsil ilidir bu layihəyə sponsorluq edən Kapital Bank-ın məqsədi şagirdləri ali təhsil almağa motivasiya etmək və uğurlu təhsil həyatının ardından onları əmək bazarına peşəkar mütəxəssis olaraq qazandırmaqdır.

Republican Subject Olympiads held with Kapital Bank as the main sponsor
The Republican Subject Olympiads for the 2023-2024 academic year, organized by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and sponsored by Kapital Bank, the country’s first bank, have finished. More than 62,000 students registered for the Olympiads, which were held for 8th to 11th-grade students across 143 centers in 8 subjects. The students tested their knowledge in Azerbaijani language and literature, mathematics, physics, chemistry, biology, computer science, history, and geography over three rounds.
The semi-final round of the Republican Subject Olympiads took place on February 24, 2024, with a total of 10,997 students qualifying to participate. The final round, held in Baku from April 28 to May 7, 2024, saw around 1,000 students compete, of which 490 emerged victorious. The results of the Olympiads were announced on the portal.edu.az platform.
Supporting education is a strategic part of Kapital Bank’s plan, with special emphasis on motivating school students. By supporting such projects, the bank aims to identify talented students, showcase their knowledge and skills, and reward diligent students. Having sponsored this project for three academic years, Kapital Bank's goal is to motivate students to pursue higher education and, following a successful educational journey, to integrate them as professional specialists into the job market.