Kapital Bank-ın dəstəyi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş fənn olimpiadası keçirildi
2024-04-03
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank-ın dəstəyi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən Nəsrəddin Tusi adına fizika-riyaziyyat olimpiadasının final turu keçirilib. Naxçıvan şəhərində baş tutan olimpiada V-VIII sinif şagirdlərini əhatə edib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinə həsr olunan fənn olimpiadasında şagirdlər biliklərini məktəb, rayon və muxtar respublika olmaqla 3 turda sınayıblar. Ümumilikdə fənn olimpiadasına qatılan 5000 şagirddən 35-i qalib olub. Layihənin məqsədi istedadlı şagirdləri müəyyən edərək, onların beynəlxalq olimpiadalarda iştirakını təmin etməkdir.
Final mərhələsinin qalibləri Naxçıvan Muxtar Respublikası Təhsil Nazirliyi, Kapital Bank və digər dəstəkçilər tərəfindən fəxri fərman və hədiyyələrlə təltif olunublar.

With the support of Kapital Bank, a subject olympiad dedicated to the 100th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic was held
With the support of the country's first bank, Kapital Bank, the Ministry of Education of the Nakhchivan Autonomous Republic organized the final round of Nasraddin Tusi Physics-Mathematics Olympiad. The olympiad, hosted by the city of Nakhchivan, included students from grades 5 to 8.
During the subject olympiad, dedicated to the 100th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic, students tested their knowledge in three rounds: school, district, and autonomous republic. Out of a total of 5000 participating students, 35 were recognized as winners. The aim of the project is to identify talented students and ensure their participation in international olympiads.
The winners of the final stage were honored with certificates of merit and gifts by the Ministry of Education of the Nakhchivan Autonomous Republic, Kapital Bank, and other supporters.