Kapital Bank-ın tərəfdaşlığı ilə keçirilən “FINTEX SUMMIT 2025” başa çatdı
Hər il ölkəmizdə keçirilən vacib beynəlxalq maliyyə tədbirlərindən biri olan “FINTEX SUMMIT 2025” başa çatıb. Mərkəzi Bank və Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının təşkilatçılığı, Visa beynəlxalq ödəniş sisteminin sponsorluğu, Kapital Bank-ın tərəfdaşlığı ilə keçirilən tədbir “Bankçılıq və maliyyə ekosistemində yeni trendlər: Rəqəmsal inteqrasiya, fintex tərəfdaşlıqları və kibertəhlükəsizlik” mövzusuna həsr olunub.
Sammit çərçivəsində təşkil edilən 7 paneldə ekspertlər maliyyə texnologiyalarının tətbiqi, rəqəmsal ödəniş ekosistemləri, süni intellektin bankçılıqda istifadəsi, açıq bankçılıq və dinamik şəkildə inkişaf edən bank-fintex əməkdaşlıq modelləri, kibertəhlükəsizlik və rəqəmsal mühitdə məlumatların mühafizəsi üzrə çağırışlar ətrafında geniş fikir mübadilələri aparıblar.
Visa-nın Azərbaycan üzrə regional lideri Nurlan Hacıyevin moderatorluğu ilə keçirilən “Rəqəmsal Azərbaycan: Visa ilə birgə ödəniş sənayesinin gələcəyi” adlı panel daxilində baş tutan “Gələcəyi formalaşdırmaq: Kapital Bank-ın Azərbaycanın rəqəmsal bankçılığının inkişafındakı rolu” ssesiyasında bankın Ödəniş sistemləri ofisinin lideri Zakir Xanməmmədov da ekspert qismində iştirak edib. O, xüsusən bankçılığın gələcəyi, yaxın dövr ərzində maliyyə sektorunun perspektivləri mövzusunda fikirlərini qeyd edib. “Bank sektoru qarşıdakı illərdə ciddi transformasiyaya uğrayacaq. Biz bu dəyişiklikləri bir çox istiqamətdə görəcəyik. Süni intellekt əməliyyatlar, analizlər və müştəri xidmətləri də daxil olmaqla hər sahədə tətbiq ediləcək. Klassik kart infrastrukturu azalacaq, onun yerini biometrik və token əsaslı identifikasiya alacaq. Xüsusilə Cənubi Qafqaz regionunda rəqəmsal ticarətin sürətlə böyüdüyünün şahidi olacağıq. Bu gün müştərilər daha sürətli, daha stabil, daha inklüziv və daha təhlükəsiz xidmətlər gözləyir. Biz də Kapital Bank olaraq bu gözləntiləri qarşılamaq üçün texnologiya, innovasiya və müştəri yönümlü yanaşmanı birləşdirir və gələcək fəaliyyətimizi bu istiqamətdə qururuq”.
Zakir Xanməmmədov həmçinin çıxışında qeyd edib ki, “Hələ 2018-ci ildə Birbank mobil tətbiqini müştərilərə təqdim etdiyimiz vaxt tətbiqin cəmi 30 000 min istifadəçisi var idi. Bu gün isə 3 milyondan çox istifadəçi Birbank mobil tətbiqinə etibar edir. Rahatlıqla deyə bilərəm ki, Birbank sadəcə mobil tətbiq deyil, həm də ölkənin maliyyə sahəsinin rəqəmsal tranformasiyasında, eləcə də insanların maliyyə davranışlarının formalaşmasında önəmli rola sahibdir. Nəqliyyatdan alış-verişə, onlayn ödənişlərdən QR ödənişlərə qədər bütün həllərin bir mobil tətbiq daxilində təqdim edilməsi həqiqətən də ölkə əhəmiyyətli bir hadisədir”.
Qeyd edək ki, 300-ə yaxın beynəlxalq və regional təşkilatın iştirak etdiyi tədbirdə 50-yə yaxın yerli və beynəlxalq spiker maliyyə texnologiyalarındakı trendləri və təcrübələrini bölüşüblər.

Завершился один из важнейших международных финансовых мероприятий, ежегодно проводимых в нашей стране – «FINTEX SUMMIT 2025». Саммит был организован Центральным банком и Ассоциацией банков Азербайджана при спонсорской поддержке международной платёжной системы Visa и при партнёрстве Kapital Bank. Темой мероприятия стало: «Новые тренды в банковской и финансовой экосистеме: цифровая интеграция, финтех-партнёрства и кибербезопасность».
В рамках саммита на 7 панельных сессиях эксперты обсудили применение финансовых технологий, экосистему цифровых платежей, использование искусственного интеллекта в банковской сфере, открытую банковскую систему, динамично развивающиеся модели сотрудничества между банками и финтех-компаниями, вопросы кибербезопасности и защиты данных в цифровой среде.
В рамках дисскуссионной панели под названием «Цифровой Азербайджан: будущее платёжной индустрии вместе с Visa», модератором которой выступил региональный директор Visa по Азербайджану Нурлан Гаджиев, состоялась сессия «Формируя будущее: Роль Kapital Bank в развитии цифрового банкинга в Азербайджане». В сессии в качестве эксперта принял участие также руководитель офиса платёжных систем банка Закир Ханмамедов. Он поделился мнением о будущем банковской банковской сферы и перспективах финансового сектора в ближайшие годы:
«Банковский сектор в ближайшие годы претерпит серьёзную трансформацию. Мы увидим изменения по многим направлениям. Искусственный интеллект будет применяться во всех сферах, от операций и аналитики до обслуживания клиентов. Классическая инфраструктура пластиковых карт уступит место биометрической и токенизированной идентификации. Особенно в регионе Южного Кавказа мы станем свидетелями стремительного роста цифровой торговли. Сегодня клиенты ожидают более быстрые, стабильные, инклюзивные и безопасные услуги. В Kapital Bank мы опираемся на технологии, инновации и потребности клиентов, чтобы развивать наши услуги в соответствии с новыми вызовами и ожиданиями рынка».
В ходе своего выступления Закир Ханмамедов отметил, что в 2018 году, когда мобильное приложение Birbank впервые было представлено клиентам, его пользователями были всего 30 000 человек. Сегодня же более 3 миллионов человек доверяют приложению Birbank. Он подчеркнул, что Birbank – это не просто мобильное приложение, а важный элемент цифровой трансформации финансового сектора страны и формирования финансового поведения населения. По его словам, объединение всех решений (от транспорта и покупок до онлайн и QR-платежей) в одном приложении является событием государственного масштаба.
Следует отметить, что в мероприятии приняли участие около 300 международных и региональных организаций, а около 50 местных и зарубежных спикеров поделились своими знаниями и опытом в сфере финансовых технологий.