Kapital Bank-ın tərəfdaşlığı ilə keçirilən “FINTEX SUMMIT 2025” başa çatdı
Hər il ölkəmizdə keçirilən vacib beynəlxalq maliyyə tədbirlərindən biri olan “FINTEX SUMMIT 2025” başa çatıb. Mərkəzi Bank və Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının təşkilatçılığı, Visa beynəlxalq ödəniş sisteminin sponsorluğu, Kapital Bank-ın tərəfdaşlığı ilə keçirilən tədbir “Bankçılıq və maliyyə ekosistemində yeni trendlər: Rəqəmsal inteqrasiya, fintex tərəfdaşlıqları və kibertəhlükəsizlik” mövzusuna həsr olunub.
Sammit çərçivəsində təşkil edilən 7 paneldə ekspertlər maliyyə texnologiyalarının tətbiqi, rəqəmsal ödəniş ekosistemləri, süni intellektin bankçılıqda istifadəsi, açıq bankçılıq və dinamik şəkildə inkişaf edən bank-fintex əməkdaşlıq modelləri, kibertəhlükəsizlik və rəqəmsal mühitdə məlumatların mühafizəsi üzrə çağırışlar ətrafında geniş fikir mübadilələri aparıblar.
Visa-nın Azərbaycan üzrə regional lideri Nurlan Hacıyevin moderatorluğu ilə keçirilən “Rəqəmsal Azərbaycan: Visa ilə birgə ödəniş sənayesinin gələcəyi” adlı panel daxilində baş tutan “Gələcəyi formalaşdırmaq: Kapital Bank-ın Azərbaycanın rəqəmsal bankçılığının inkişafındakı rolu” ssesiyasında bankın Ödəniş sistemləri ofisinin lideri Zakir Xanməmmədov da ekspert qismində iştirak edib. O, xüsusən bankçılığın gələcəyi, yaxın dövr ərzində maliyyə sektorunun perspektivləri mövzusunda fikirlərini qeyd edib. “Bank sektoru qarşıdakı illərdə ciddi transformasiyaya uğrayacaq. Biz bu dəyişiklikləri bir çox istiqamətdə görəcəyik. Süni intellekt əməliyyatlar, analizlər və müştəri xidmətləri də daxil olmaqla hər sahədə tətbiq ediləcək. Klassik kart infrastrukturu azalacaq, onun yerini biometrik və token əsaslı identifikasiya alacaq. Xüsusilə Cənubi Qafqaz regionunda rəqəmsal ticarətin sürətlə böyüdüyünün şahidi olacağıq. Bu gün müştərilər daha sürətli, daha stabil, daha inklüziv və daha təhlükəsiz xidmətlər gözləyir. Biz də Kapital Bank olaraq bu gözləntiləri qarşılamaq üçün texnologiya, innovasiya və müştəri yönümlü yanaşmanı birləşdirir və gələcək fəaliyyətimizi bu istiqamətdə qururuq”.
Zakir Xanməmmədov həmçinin çıxışında qeyd edib ki, “Hələ 2018-ci ildə Birbank mobil tətbiqini müştərilərə təqdim etdiyimiz vaxt tətbiqin cəmi 30 000 min istifadəçisi var idi. Bu gün isə 3 milyondan çox istifadəçi Birbank mobil tətbiqinə etibar edir. Rahatlıqla deyə bilərəm ki, Birbank sadəcə mobil tətbiq deyil, həm də ölkənin maliyyə sahəsinin rəqəmsal tranformasiyasında, eləcə də insanların maliyyə davranışlarının formalaşmasında önəmli rola sahibdir. Nəqliyyatdan alış-verişə, onlayn ödənişlərdən QR ödənişlərə qədər bütün həllərin bir mobil tətbiq daxilində təqdim edilməsi həqiqətən də ölkə əhəmiyyətli bir hadisədir”.
Qeyd edək ki, 300-ə yaxın beynəlxalq və regional təşkilatın iştirak etdiyi tədbirdə 50-yə yaxın yerli və beynəlxalq spiker maliyyə texnologiyalarındakı trendləri və təcrübələrini bölüşüblər.

One of the most prominent international financial events held annually in Azerbaijan “FINTEX SUMMIT 2025” has officially concluded. The summit was organized by the Central Bank of Azerbaijan and the Azerbaijan Banks Association, with sponsorship from the international payment system Visa, and in partnership with Kapital Bank. This year’s theme was: “New trends in the banking and financial ecosystem: digital integration, fintech partnerships, and cybersecurity.”
During the summit, seven panel discussions were held, where experts explored a wide range of topics including the application of financial technologies, the digital payment ecosystem, the use of artificial intelligence in banking, open banking, evolving models of bank-fintech collaboration, cybersecurity, and data protection in the digital environment.
As part of the panel discussion titled “Digital Azerbaijan: The future of the payment industry with a Visa at the forefront” moderated by Visa’s country manager in Azerbaijan, Nurlan Hajiyev, a session titled “Shaping the Future: The role of Kapital Bank in the development of digital banking in Azerbaijan” was held. Zakir Khanmammadov, Head of the Payment Systems Office at Kapital Bank, participated in the session as an expert. He shared his insights on the future of the banking industry and prospects for the financial sector in the near future:
“The banking sector is set to experience significant transformation in the coming years. We will see changes across many areas. Artificial intelligence will be applied in all aspects from operations and analytics to customer service. Traditional plastic card infrastructure will give way to biometric and token-based identification systems. In particular, the South Caucasus region will witness a rapid expansion of digital commerce. Today, customers expect faster, more stable, inclusive, and secure services. At Kapital Bank, we rely on technology, innovation, and a customer-centric approach to develop our services in line with evolving expectations and market demands.”
During his speech, Zakir Khanmammadov noted that in 2018, when the Birbank mobile application was first introduced to customers, it had only 30,000 users. Today, more than 3 million people trust the Birbank app. He emphasized that Birbank is not just a mobile application but a key element in the digital transformation of the country's financial sector and in shaping people’s financial behavior. He added that offering all solutions (from transportation and shopping to online and QR payments) within a single app is truly a development of national significance.
The event brought together around 300 international and regional organizations, with nearly 50 local and international speakers sharing their expertise and experience in the field of financial technologies.