Daha bir neçə rayonda “Vətən Bağı” yaradıldı
2021-ci ildən etibarən “Qırmızı Ürəklər” (“Red Hearts”) Fondu birinci və ikinci Qarabağ müharibəsi zamanı şəhid olan qəhrəman oğullarımızın əziz xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə ölkənin bir sıra rayonlarında “Vətən Bağı” layihəsini həyata keçirməyə başlayıb. Hər rayonda, həmin rayonun şəhidlik zirvəsinə ucalan igidlərin sayına uyğun ağac əkilir. Layihə həmçinin Azərbaycanın ekoloji mühitinə töhfə vermək məqsədini də daşıyır.
Bu dəfə ağacəkmə layihəsi PMD-nin dəstəyi ilə Sabirabad və Gəncədə, PAŞA Holding-in dəstəyi ilə isə Göygöl və Şəmkirdə həyata keçirildi. Sabirabadda 269, Gəncədə 598, Göygöldə 175, Şəmkirdə 312 ədəd olmaqla ümumilikdə 1354 ədəd sərv və tuya ağacı əkilib. Ağacəkmə aksiyasında şəhid ailələri, rayon və şəhər ictimaiyyətinin nümayəndələri, qazilər,  PMD-nin, Kapital Bank-ın və “Qırmızı Ürəklər” Fondunun əməkdaşları iştirak etdi. Aksiya Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və yerli İcra Hakimiyyəti orqanının dəstəyi ilə keçirilib.
“Vətən Bağı” əsasən insanların sıx olduğu yerlərdə, parklarda və şəhərin mərkəzlərində təşkil olunur. Bununla da ölkə ərazisində “Vətən Bağ”larının sayı 17-yə çatıb və ağacəkmə mövsümü zamanı davam etdiriləcək. Əkilən ağaclara qulluq olunması, suvarlanması və digər lazımi tədbirlər yerli İcra Hakimiyyəti orqanları və “Qırmızı Ürəklər” Fondu tərəfindən həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, “Qırmızı ürəklər” 2019-cu ildə Kapital Bank-ın könüllü əməkdaşlarının təşəbbüsü ilə yaradılıb. Hazırda Fond kimi fəaliyyətini davam edən təşkilat, əsasən uşaq evlərinə, sığınacaqlara və digər ehtiyacı olanlara yardımlar edir. Ətraflı məlumat üçün – www.redhearts.az.

Gardens in memory of fallen soldiers are created in several more districts
Since 2021, the Red Hearts Foundation has been implementing the Motherland Garden project in the regions of Azerbaijan to perpetuate the memory of our heroes who died during the first and second Karabakh wars. Within the framework of the project, memorial trees are planted in various districts throughout the country in accordance with the number of martyrs of each district. The project also aims to contribute to the improvement of Azerbaijan's ecological environment.
This time, tree planting was carried out in Sabirabad and Ganja with the support of PMD, Goygol and Shamkir with the support of PASHA Holding. A total of 1354 cypress and thuja trees were planted, of which 269 in Sabirabad, 598 in Ganja, 175 in Goygol and 312 in Shamkir. The tree planting campaign was attended by martyr families, representatives of the district and city community, veterans, employees of PMD, Kapital Bank and the Red Hearts Foundation. The campaign was supported by the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan and local executive authorities.
The Motherland Gardens are laid out mainly in populous places, in parks and city centers. To date, 17 such gardens have already been created across the country. The care of the trees, their watering and other necessary activities are carried out by the local executive authorities and the Red Hearts Foundation.