Qırmızı Ürəklər Fondu: Xeyriyyəçilik yolunda 4 il
Fəaliyyəti boyunca Azərbaycanın hər bölgəsində xeyirxahlıq işlərinə imza atan, minlərlə insana maddi və mənəvi dəstək göstərən, ölkəmizdə ianəçilik mədəniyyətinin formalaşmasında xüsusi rolu olan Qırmızı Ürəklər Fondunun rəsmi fəaliyyətə başlamasından 4 il ötür. Fond ötən gün bu münasibətlə dostlarını və tərəfdaşlarını artıq ənənə halını almış “Ürəksən” adlı tədbirdə bir araya gətirib.
Kapital Bank-ın nümayəndələri, donorlar, tərəfdaşlar, əməkdaşlar və könüllülərin iştirak etdiyi tədbiri çıxış sözü ilə Fondun prezidenti Yusif Poladov açıb. O, çıxışında “Cəmiyyət”, “Ətraf mühit” və “Heyvanların müdafiəsi” istiqamətlərində Fondun 2024-cü ilə dair hesabatını təqdim edib. Hesabatda həssas qruplara, maddi və mənəvi yardıma ehtiyacı olan insanlara dəstək, uşaq evləri və sığınacaqlarda keçirilən tədbirlər, aztəminatlı ailələr üçün yardım aksiyaları, təhsil təqaüdü proqramı, sağlamlıqla bağlı müxtəlif maarifləndirici layihələr, regionlarda kütləvi ağacəkmə aksiyaları, sahilyanı ərazilərin tullantılardan təmizlənməsi, heyvan sığınacaqlarına dəstək aksiyaları kimi onlarla layihənin təqdimatı və statistik göstəricilər də yer alıb. Belə ki, 2024-cü il ərzində Fonda 4 505 donor tərəfindən ümumilikdə 1 milyon 870 min manat məbləğində ianə edilib. Toplanan vəsaitlər sayəsində 196 könüllünün iştirakı ilə 4 019 benefisiara dəstək göstərilib.
Tədbirin davamında Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin üzvü, İnsan kapitalı və Təşkilati inkişaf üzrə Baş inzibatçı Fərqanə Məmmədova çıxış edərək Kapital Bank-ın korporativ sosial məsuliyyət strategiyasında Qırmızı Ürəklər Fondunun rolundan danışıb. “Qırmızı Ürəklər Fondunun ideyası bir neçə əməkdaşın təşəbbüsü ilə yaranmışdı. 4 il çox uzun vaxt olmasa da Fond bu müddətdə ətrafına xeyli könüllü toplaya, böyüyə və cəmiyyətimiz üçün çox dəyərli işlərə imza ata bildi. Bu olduqca əzmli və qürurverici yol oldu. Mən bu yolda bizimlə davam edən bütün könüllülərimizə, dəstək göstərən xeyirxah insanlara təşəkkürümü bildirirəm”.
Tədbirdə həmçinin Fondun Himayəçilik Şurasının üzvü Günay Məssimova Fondun uğurlarında könüllülərin rolundan danışaraq onlara təşəkkürünü bildirib.
Tədbir çərçivəsində Qırmızı Ürəklər Fondunun həyata keçirdiyi sosial layihələrə xüsusi töhfə vermiş şirkətlər yeni təsis edilən “Red Hearts Award” mükafatı ilə təltif edilib. Mükafatlandırılanlar sırasında “PAŞA Həyat”, PAŞA Bank”, “PAŞA Investments”, “PashaPay”, “PAŞA Technology” və “PMD Group” şirkətləri də yer alıb. Eyni zamanda Fondun könüllülük fəaliyyətinə dəstək vermiş, layihələrdə təşəbbüsləri ilə fərqlənən könüllülərə və Kapital Bank-ın filial rəhbərlərinə təşəkkürnamələr təqdim olunub.

Фонд «Red Hearts»: Четыре года на пути благотворительности
Исполнилось четыре года с момента официального основания Фонда «Red Hearts», который за это время оставил свой след во всех регионах Азербайджана через благотворительные инициативы, оказал материальную и моральную поддержку тысячам людей и сыграл важную роль в формировании культуры благотворительности в стране. В честь этой даты Фонд собрал своих друзей и партнеров на уже ставшем традиционным мероприятии под названием «Ты — Cердце», которое прошло вчера.
В мероприятии приняли участие представители Kapital Bank, доноры, партнеры, сотрудники и волонтеры. С приветственной речью выступил президент Фонда Юсиф Поладов, который представил отчет о деятельности Фонда за 2024 год, акцентируя внимание на темах «Общество», «Окружающая среда» и «Защита животных». В отчете были освещены многочисленные инициативы, такие как поддержка уязвимых групп, оказание материальной и моральной помощи нуждающимся, проведение мероприятий в детских домах и приютах, акции помощи малообеспеченным семьям, программы образовательных стипендий, проекты по повышению осведомленности о здоровье, массовые акции по посадке деревьев в регионах, очистка прибрежных зон от мусора, а также поддержка приютов для животных. Также были приведены статистические данные: в 2024 году 4 505 доноров пожертвовали в общей сложности 1 870 000 манатов, что позволило при участии 196 волонтеров оказать помощь 4 019 бенефициарам.
В рамках мероприятия Член Правления Kapital Bank, Главный директор по организационному развитию и человеческим ресурсам Фаргана Мамедова рассказала о роли Фонда «Red Hearts» в стратегии корпоративной социальной ответственности Kapital Bank. В своей речи она отметила: «Идея создания Фонда Red Hearts возникла по инициативе нескольких сотрудников. Несмотря на то, что четыре года — это не такой уж долгий срок, Фонд за это время значительно вырос, собрал вокруг себя большое количество волонтеров и реализовал ценные проекты для нашего общества. Это был путь, полный упорства и гордости. Я выражаю свою благодарность всем нашим волонтерам и добрым людям, поддержавшим нас на этом пути».
Гюнай Мяссимова, член Попечительского совета Фонда, также отметила вклад волонтеров в успехи Фонда и поблагодарила их за участие.
В рамках мероприятия компании, внесшие значительный вклад в социальные проекты Фонда, были удостоены новой премии «Red Hearts Award». Среди награжденных компаний — «PASHA Life», «PASHA Bank», «PASHA Investments», «PashaPay», «PASHA Technology» и «PMD Group». Также были вручены благодарственные письма волонтерам, активно поддерживавшим инициативы Фонда, и руководителям филиалов Kapital Bank, отличившимся своими усилиями.