Qırmızı Ürəklər Fondu: Xeyriyyəçilik yolunda 4 il
Fəaliyyəti boyunca Azərbaycanın hər bölgəsində xeyirxahlıq işlərinə imza atan, minlərlə insana maddi və mənəvi dəstək göstərən, ölkəmizdə ianəçilik mədəniyyətinin formalaşmasında xüsusi rolu olan Qırmızı Ürəklər Fondunun rəsmi fəaliyyətə başlamasından 4 il ötür. Fond ötən gün bu münasibətlə dostlarını və tərəfdaşlarını artıq ənənə halını almış “Ürəksən” adlı tədbirdə bir araya gətirib.
Kapital Bank-ın nümayəndələri, donorlar, tərəfdaşlar, əməkdaşlar və könüllülərin iştirak etdiyi tədbiri çıxış sözü ilə Fondun prezidenti Yusif Poladov açıb. O, çıxışında “Cəmiyyət”, “Ətraf mühit” və “Heyvanların müdafiəsi” istiqamətlərində Fondun 2024-cü ilə dair hesabatını təqdim edib. Hesabatda həssas qruplara, maddi və mənəvi yardıma ehtiyacı olan insanlara dəstək, uşaq evləri və sığınacaqlarda keçirilən tədbirlər, aztəminatlı ailələr üçün yardım aksiyaları, təhsil təqaüdü proqramı, sağlamlıqla bağlı müxtəlif maarifləndirici layihələr, regionlarda kütləvi ağacəkmə aksiyaları, sahilyanı ərazilərin tullantılardan təmizlənməsi, heyvan sığınacaqlarına dəstək aksiyaları kimi onlarla layihənin təqdimatı və statistik göstəricilər də yer alıb. Belə ki, 2024-cü il ərzində Fonda 4 505 donor tərəfindən ümumilikdə 1 milyon 870 min manat məbləğində ianə edilib. Toplanan vəsaitlər sayəsində 196 könüllünün iştirakı ilə 4 019 benefisiara dəstək göstərilib.
Tədbirin davamında Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin üzvü, İnsan kapitalı və Təşkilati inkişaf üzrə Baş inzibatçı Fərqanə Məmmədova çıxış edərək Kapital Bank-ın korporativ sosial məsuliyyət strategiyasında Qırmızı Ürəklər Fondunun rolundan danışıb. “Qırmızı Ürəklər Fondunun ideyası bir neçə əməkdaşın təşəbbüsü ilə yaranmışdı. 4 il çox uzun vaxt olmasa da Fond bu müddətdə ətrafına xeyli könüllü toplaya, böyüyə və cəmiyyətimiz üçün çox dəyərli işlərə imza ata bildi. Bu olduqca əzmli və qürurverici yol oldu. Mən bu yolda bizimlə davam edən bütün könüllülərimizə, dəstək göstərən xeyirxah insanlara təşəkkürümü bildirirəm”.
Tədbirdə həmçinin Fondun Himayəçilik Şurasının üzvü Günay Məssimova Fondun uğurlarında könüllülərin rolundan danışaraq onlara təşəkkürünü bildirib.
Tədbir çərçivəsində Qırmızı Ürəklər Fondunun həyata keçirdiyi sosial layihələrə xüsusi töhfə vermiş şirkətlər yeni təsis edilən “Red Hearts Award” mükafatı ilə təltif edilib. Mükafatlandırılanlar sırasında “PAŞA Həyat”, PAŞA Bank”, “PAŞA Investments”, “PashaPay”, “PAŞA Technology” və “PMD Group” şirkətləri də yer alıb. Eyni zamanda Fondun könüllülük fəaliyyətinə dəstək vermiş, layihələrdə təşəbbüsləri ilə fərqlənən könüllülərə və Kapital Bank-ın filial rəhbərlərinə təşəkkürnamələr təqdim olunub.

Celebrating four years since its official establishment, the Red Hearts Foundation has left its mark on every region of Azerbaijan through charitable initiatives, providing financial and moral support to thousands and playing a vital role in cultivating a culture of philanthropy in the country. To mark this milestone, the Foundation gathered its friends and partners at its now traditional event, “You Are the Heart” held yesterday.
The event was attended by representatives of Kapital Bank, donors, partners, employees, and volunteers. The opening speech was delivered by the Foundation's president, Yusif Poladov, who presented the Foundation's 2024 report focusing on the themes of “Community,” “Environment,” and “Animal Protection.” The report highlighted numerous initiatives, including support for vulnerable groups, financial and moral aid for those in need, events at orphanages and shelters, aid campaigns for low-income families, educational scholarship programs, health awareness projects, mass tree-planting activities in the regions, coastal cleanup campaigns, and support for animal shelters. The report also included statistical data, revealing that in 2024, a total of 1 870 000 AZN was donated by 4 505 donors, enabling 196 volunteers to support 4 019 beneficiaries.
During the event, Fargana Mammadova, Board member, Chief Human Capital and Organizational Development Officer, spoke about the role of the Red Hearts Foundation in Kapital Bank’s corporate social responsibility strategy. She remarked, “The idea for the Red Hearts Foundation was born from the initiative of our employees. Although four years may not be a very long time, the Foundation has grown significantly, gathered a strong volunteer base, and carried out invaluable work for our community. It has been a determined and proud journey. I would like to extend my gratitude to all our volunteers and benevolent supporters who have joined us on this path.”
Gunay Massimova, Member of the Foundation’s Board of Trustees, also highlighted the role of volunteers in the Foundation's achievements and expressed her gratitude to them.
As part of the event, companies that made significant contributions to the Foundation's social projects were honored with the newly established “Red Hearts Award.” The award recipients included “PASHA Life,” “PASHA Bank,” “PASHA Investments,” “PashaPay,” “PASHA Technology,” and “PMD Group.” Additionally, certificates of appreciation were presented to volunteers who actively supported the Foundation’s initiatives and branch managers of Kapital Bank who distinguished themselves through their efforts.