Qırmızı Ürəklər Fondu 2025-ci ilin ilk rübü üzrə hesabat açıqlayıb
2019-cu ildən etibarən ölkəmizdə ianəçilik mədəniyyətinin formalaşmasına dəstək olan Qırmızı Ürəklər Fondu 2025-ci ilin ilk rübü üzrə hesabatlarını təqdim edib. “Cəmiyyət”,  “Ətraf mühit” və “Heyvanların mühafizəsi” istiqamətlərində fəaliyyət göstərən fond donorlar tərəfindən maliyyələşir. Ötən 3 ay ərzində fonda 2753 donor tərəfindən 54737 manat ianə edilib. Toplanan vəsaitlər hesabına bir çox vacib və marqlı layihə həyata keçirilib.
Fon cari ilin ilk rübündə sosial həssas qrupdan olan 25 ailəyə himayə yardımları göstərib. Xalqımızın yardımlaşma ənənəsini davam etdirmək məqsədi ilə “Novruz payı” və “Ramazan payı” aksiyaları baş tutub. Aksiya çərçivəsində redhearts.az vebsaytı və Birbank mobil tətbiqi vasitəsilə 986 donordan 9673 manat ianə toplanıb. Kampaniya çərçivəsində 39 bölgədən olan 485 ailəyə 70 manat dəyərində bayram sovqatı çatdırılıb. Eyni zamanda Xaçmaz rayonunda 7 dəfə iftar süfrəsi təşkil olunub.
Artıq üçüncüsü reallaşan “Qırmızı Ürəklər təhsil təqaüdü proqramı” ötən dövrdə də həyata keçirilib. Proqrama müraciət edən 306 nəfərdən 69 nəfəri ikinci mərhələyə keçsə də qalib olmaq şansını 23 nəfər əldə edib. Yüksək nəticə göstərərək ali məktəblərə qəbul olan, sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid həmin tələbələrə tədris ilinin sonundadək aylıq 200 AZN təqaüd təqdim ediləcək.
Fondun inklüziv cəmiyyət naminə başlatdığı “Bütün vücudlar danışır” layihəsi cari ildə də davam edir. Layihənin məqsədi əlilliyi olan şəxslərin həyat keyfiyyətinin yüksəldilməsi, inklüziv mühitin formalaşdırılmasıdır. Layihəyə 414 nəfər sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaq, qazi, eləcə də ahıl və əlilliyi olmayan şəxslər cəlb edilib. Cəmiyyətin müxtəlif fərdlərini əhatə edən layihədə rəqs təlimləri təşkil olunur.
Ətraf mühitin qorunması istiqamətində fondun Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə birgə həyata keçirdiyi  “Batareyaları təhvil ver, təbiəti qoru” layihəsinə bu il Kapital Bank-da qoşulub. Əməkdaşlıq nəticəsində bankın baş ofisi və filiallarında 149 zərərli tullantı qutusu yerləşdirilib. Bundan əlavə 21 məntəqədən 319 kiloqram batareya toplanaraq “Tullantıları İdarəetmə Mərkəzi”nə təhvil verilib.
Qeyd edək ki, “Qırmızı Ürəklər” Fondu ötən il ekologiyanın qorunması istiqamətində həyata keçirdiyi uğurlu fəaliyyətinə görə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən “Ən yaxşı tərəfdaş” mükafatına layiq görülüb. Həmçinin fond Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Korporativ Könüllülük Konsepsiyasını qəbul edib. Konsepsiyanın məqsədi əmək fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərin sosial fəaliyyətlərdə fəal iştirakını təmin etmək və ölkənin bütün regionlarına könüllülər vasitəsilə əlçatanlığı təmin etməkdir. Bu konsepsiya əsasında Kapital Bank-da çalışan 244 əməkdaş fondun könüllüsü olub.
Fond həmçinin ianəçilik mədəniyyətinin əhatə dairəsini genişləndirmək məqsədi ilə  “m10” mobil tətbiqində də yer alır. Bununla da vətəndaşlar birbaşa və asan şəkildə fonda ianələr edə bilərlər.

Since 2019, the Red Hearts Foundation has been supporting the development of a donation culture in Azerbaijan. The Foundation has now published its results for the first quarter of 2025. Funded by donors, the Foundation operates in three key areas: “Community,” “Environment,” and “Animal Welfare.” Over the past three months, 2,753 donors contributed a total of 54,737 AZN to the Foundation. Thanks to these contributions, many important and meaningful projects were implemented.
In the first quarter of the year, the Foundation provided social support to 25 families from vulnerable groups. As part of efforts to continue the nation’s tradition of mutual assistance, the “Novruz Gifts” and “Ramadan Gifts” campaigns were organized. Through the redhearts.az website and the Birbank mobile app, 986 donors contributed 9,673 AZN. As a result, 485 families from 39 regions received holiday packages worth 70 AZN each. Additionally, seven iftar dinners were organized in the Khachmaz district.
The third edition of the “Red Hearts Education Scholarship Program” was also launched during this period. Of 306 applicants, 69 advanced to the second stage, and 23 winners were selected. These socially vulnerable students, who achieved high results and were admitted to higher education institutions, will receive a monthly scholarship of 200 AZN until the end of the academic year.
The Foundation’s “The dance language of Body”project, aimed at fostering an inclusive society, continued this year as well. The project focuses on improving the quality of life for people with disabilities and promoting inclusivity. A total of 414 individuals including children with disabilities, war veterans, the elderly, and non-disabled participants joined dance training sessions under the initiative.
In the environmental direction, the Foundation expanded its “Recycle Batteries, Protect Nature” project, implemented jointly with the Ministry of Ecology and Natural Resources. This year, Kapital Bank joined the initiative, placing 149 battery collection bins across its head office and branches. Additionally, 319 kilograms of used batteries were collected from 21 locations and delivered to the Waste Management Center.
It should be noted that Red Hearts Foundation was recognized with the “Best Partner” award from the Ministry of Ecology and Natural Resources for its successful environmental initiatives in 2024. Furthermore, the Foundation became the first organization in Azerbaijan to adopt the Corporate Volunteering Concept, aimed at promoting active social participation among working individuals and expanding volunteer accessibility across all regions of the country. Based on this concept, 244 Kapital Bank employees have become volunteers of the Foundation.
To broaden the reach of the donation culture, the Foundation also launched its presence on the “m10” mobile application, enabling citizens to easily and directly donate.