Atılan kiçik addımlar insanların həyatına böyük toxunuşlar edəcək qədər təsirli ola bilir
2023-cü ili böyük uğurlarla tamamlamış Qırmızı Ürəklər Fondunun (“Red Hearts”) prezidenti və bu uğurlu təşəbbüsün müəllifi Sevda Haqverdiyeva ilə 2023-cü il ərzində əldə olunan uğurlar və Fondun gələcək planları haqqında danışdıq.
Sevda xanım, ötən il Qırmızı Ürəklər Fondu (“Red Hearts”) üçün necə yadda qaldı?
Düşünürəm ki, bu sualınızın cavabını sözdən çox rəqəmlərlə ifadə etsəm daha doğru olar. 3 fərqli istiqamətdə 31 934 donor tərəfindən edilən 1 521 238 manat ianə, 4 028 benefisiar, 242 könüllü göstəriciləri ilə tamamlanan bir il oldu. Bu göstəricilər Qırmızı Ürəklər Fondunun gələcək fəaliyyəti üçün daha da artan məsuliyyət və bizə inanan insanların qarşısında böyük bir öhdəlik deməkdir.
Bu, könüllülərin təşəbbüsü ilə yaranan və kiçik addımları böyük missiyaya çevrilən bir fond üçün ciddi rəqəmlərdir. Yəqin ki, gələcək illər üçün məqsədiniz daha böyükdür. Maraqlıdır daha çox insana çatmaq üçün xüsusi bir mexanizm var, yoxsa ənənəvi üsullarla davam edirsiniz?
Təbii ki, dövrün standartlarına uyğunlaşaraq bunu etməyə çalışırıq və deyə bilərəm ki,  sosial şəbəkələr bu yolda əsas köməkçimizdir. Açığı insanların dəstək istiqamətləri də fərqlidir. Məsələn, ətraf mühitin müdafiəsinə dəstək göstərən insanlar bəzən daha çox ola bilir və ya tam əksinə. Qırmızı Ürəklər Fondu (“Red Hearts”) olaraq 3 fərqli istiqamət seçməkdə məqsədimiz həm ianə strategiyamızı, həm də dəstək mexanizmini tənzimləməyə çalışmaqdır. Hər istiqamət üzrə konkret göstəriciləri vurğulasam son bir il ərzində Fonda “Cəmiyyət” kateqoriyasında 31 430 ianəçi tərəfindən 1 489 351 manat, “Ətraf-mühit” kateqoriyasında 281 ianəçi tərəfindən 27 047 manat, “Heyvanların müdafiəsi” üzrə olan kateqoriyada isə 223 ianəçi tərəfindən 4 705 manat ianə olunub. Bu rəqəmlərin arxasında komandamızın həyəcanı, zəhməti, böyük ürəyi və nəticədən doğan gözəl hisslər var. Məsələn, “Hər şey mümkündür” layihəsi çərçivəsində daun və autizm sindromlu 96 nəfər sosial həssas qrupdan olan uşağın olduğu 8 master-klas keçirmişik. Təsəvvür edirsiniz də o uşaqların yeni bacarıqlar əldə etmələri, onlara ömür boyu yaddaşlarında qalacaq gözəl hisslər bəxş etmək necə əvəzolunmaz xoşbəxtlikdir.
Sevda xanım, Birləşmiş Millətlər Təşkilatınının ötən ilin sonuna olan belə bir statistikası var idi ki, dünya əhalisinin 55%-ə yaxını şəhərlərdə yaşayır və bu göstərici 2050-ci ildə artıq 68%-ə qədər arta bilər. Qırmızı Ürəklər Fondunun (“Red Hearts”) ətraf mühitlə bağlı təşəbbüsləri çoxdur. Bu haqda da danışaq.
Çox yaxşı mövzuya toxunursunuz. Qlobal istiləşmə, təbii ehtiyatların, xüsusən də içməli suyun azalması, eləcə də çirklənmə faizinin artması kimi hallar dünya sakinləri olaraq təbiətin hamımıza hərəkətə keçmək vaxtı olduğu ilə bağlı verdiyi ciddi bir mesajdır. “Təmiz mühit, təmiz gələcək” aksiyamızda Biləsuvar rayonu (Bolqar çayı), Şabran rayonu, Hövsan qəsəbəsi və Bilgəh qəsəbəsi daxil olmaqla ümumilikdə 15 hektar ərazidən 4,2 ton tullantı toplamışıq. 27 regionumuzda 6 355 ağacın təbiətə qazandırıldığı “Vətən bağı” da bu yolda etdiyimiz ən uğurlu layihələrdəndir. “Batareyaları təhvil ver, təbiəti qoru” layihəmiz çərçivəsində təkcə bu il 750 kq istifadə edilmiş batareya toplayıb, layihə çərçivəsində bizimlə sıx əməkdaşlıq edən ETSN-ə təhvil vermişik. Əlavə olaraq korporativ sosial məsuliyyət və dayanıqlı inkişaf mövzularında yol xəritəsinin hazırlanmasına töhfənin verilməsi üçün keçirilən “Ətraf mühit, sosial və korporativ idarəetmə üzrə Bakı Beynəlxalq Konfransı”nda tərəfdaşlığımızı və iştirakımızı da vurğulamaq istərdim. Bildiyiniz kimi bu il ölkəmiz üçün də bu mövzuda önəmli ildir. Cənab Prezidentin 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında sərəncamı iqlim dəyişmələrinin fəsadlarına qarşı mübarizədə vacib töhfədir. Düşünürəm ki, bu sərəncamla ölkəmizdə ekologiya mövzusu daha da diqqət mərkəzində olacaq və bu istiqamətdə korporativ sosial məsuliyyət layihələrinin sayı da çoxalacaq.
Dünyada ianəçilik uzun illərdir var və böyük bir mədəniyyət sayılır. Bunlara “UNICEF”, “World Wildlife Fund” (WWF), “AHBAP” dərnəyi kimi fondlar və vəqflər misal ola bilər. Bizdə ianəçilik mədəniyyəti necədir?
Bəli, dünya bu mövzuda çox böyük yol keçib. Tarixə nəzər salsaq görərik ki, ianəçilik bizim mədəniyyətimizdə də var. Ancaq son dövrlər bu pərakəndə şəkildə idi. Biz Qırmızı Ürəklər Fondu (“Red Hearts”) olaraq təşəbbüsləri bir araya gətirərək sistemləşdirdik və bu prosses hələ də davam edir. İanəçilikdə vacib olan hər şeydən öncə güvəndir. İnsanlar ianələrinin doğru insanlara verildiyindən əmin olmalıdırlar. Bu isə öz növbəsində hesabatlılıqda daha həssas olmalı olduğumuzu göstərir.
Türkiyədə baş verən zəlzələ zamanı “Türkiyə üçün bir ürək olaq” aksiyasımızda 26 mindən çox vətəndaşımızın ianəsi hesabına toplanan 742 245 manat vəsait adını çəkdiyiniz “AHBAP” dərnəyinə ianə edildi. Həmin müddətdə kiçik uşaqların cib xərcliklərini, eləcə də yaşlı nəslin təqaüd pullarını bağışlamağı bu mədəniyyətin bizim ruhumuzda olduğunu, xalqımızın necə bir ürəyə və həmrəyliyə sahib olduğunu göstərirdi. Açığı ianəçilik dünyada tək istiqamətli getmir və xoş haldır ki, bizdə də fərqli istiqamətlərdə dəstəklər artır. Məsələn, heyvanların müdafiəsi üzrə dəstək olan insanlarımızın sayı az deyil. “Pəncəli ürəklər” aksiyamızın davamlılığı bunun göstəricisidir.
Qeyd etdiyiniz kimi bu işlərin hər biri həm də ehtiyacı olan insnaların həyatına toxunmaq şansıdır. Yadınızda qalan hansısa xatirəniz varmı?
Bilirsiniz hər edilən ianədə, hər görüşdə o qədər məna yükü çox olan xatirələr toplanır ki, insanda yorğunluq belə qalmır. “Qırmızı Ürəklər Təqaüd Proqramı”nın qalibi olan 25 tələbənin sevinci, “Tarix yazan qəhrəmanlarımız” layihəsində 9 şəhid ailəsinin tam təmirli evlə təmin olunması, eləcə də 70 nəfər qazimizə birdəfəlik maddi yardımın edilməsi vaxtı duyulan qürur hissi və daha da saya biləcəyim onlarla anlar var ki, hər biri yaddaşımızda daim qalacaq. Məsələn, təqaüd verdiyimiz qızlarımızdan biriylə danışanda məlum oldu ki, onun birinci il üçün olan təhsilhaqqını ailəsinin imkanı olmadığı üçün dayısının ailəsi ödəyib. Hansı ki, dayısı Vətən uğrunda şəhid olmuşdu. Həmin qızımızın bizdən təqaüd alacağını eşidəndəki sevincini hələ də xatırlayıram. Əlbəttə ki, könüllülərimizi də unutmaq olmaz, çünki bu təşəbbüslər vaxtı bizi tək qoymurlar.
Könüllülər demişkən, komandanızı motivasiya edən nədir? Nədən güc alırsınız?
Atılan kiçik addımlar insanların həyatına böyük toxunuşlar edəcək qədər təsirli ola bilir. Bundan vacib motivasiya görmürəm. Çünki o insanların həyatında biz, bizim də həyatımızda onlarla yaşanan anlar daim qalır deyə düşünürəm. “Vətən bağı” layihəmizdə ən böyük yardımçılarımız “Baku Education Information Center”in tələbələri olmuşdu. Belə bir fakt deyim ki, dünyanın bir çox universitetləri tələbə qəbulu edərkən namizədlərin bu tip aksiyalarda, layihələrdə iştirakını nəzərə alırlar. Tələbələrin, şagirdlərin bizdən alacağı sertifikatlar da onlar üçün bir motivasiya ola bilir. Daha sonra bayramlarda ailələrə verilən sovqatların paylanması, o ailələrə edilən yardımlar, saya biləcəyim onlarla gözəl təşəbbüslər və hər birinin bizə qatdığı hisslər əvəzolunmazdır.
Təşəkkür edirik, Sevda xanım. Əlavə etmək istədiyinz və ya insanlara çağırış olaraq bildirəcəyiniz sözünüz varsa buyurun.
Mən təşəkkür edirəm. Danışdığımız hər təşəbbüsün arxasında dəstək göstərdiyimiz insanlarla bərabər, bizim həyatımıza da təsir edən müsbət geridönüşlər, hisslər var. O hisslərin dəyəri heç bir maddiyatla ölçülə bilməz. İstər cəmiyyətimiz, istər təbiətimiz, istərsə də heyvanların müdafiəsi üçün bütün təkliflərə, bütün təşəbbüslərə qapımız hər zaman açıqdır. Təşəbbüs olaraq başladığımız 49 nəfərlik ailə bu gün 200 nəfərdən çox könüllümüzün olduğu bir komanda, böyük bir Fond olub və ailəmizin daha da böyüyəcəyindən əminəm.

Иногда маленький шаг для человека, может иметь огромное значение для человечества
Мы провели интервью с Севдой Хагвердиевой, президентом Red Hearts Fund и основателем этой успешной инициативы, обсудив достижения 2023 года и планы на будущее Фонда, который завершил год с большим успехом.
Чем запомнился Фонду Red Hearts прошлый год?
Думаю, правильнее было бы ответить на ваш вопрос цифрами. Было сделано 1 521 238 манатов пожертвований, сделанных 31 934 донорами по 3 различным направлениям, и год мы завершили с показателями 4 028 бенефициаров и 242 волонтеров. Эти показатели способствуют еще большей ответственности деятельность Фонда Red Hearts, перед людьми, которые в нас верят.
Это серьезные цифры для Фонда, созданного в своё время волонтерами, чьи маленькие шаги превратились в большую миссию. Возможно, ваша цель на ближайшие годы еще больше. Интересно, существует ли специальный механизм, позволяющий охватить больше людей, или вы продолжаете использовать традиционные методы?
Учитывая стандарты современного времени, мы конечно, стараемся подстраиваться под них, и я могу сказать, что социальные сети являются нашим главным помощником в этом. Честно говоря, направления поддержки людей тоже разные. Например, людей, которые поддерживают защиту окружающей среды, иногда может быть больше, или наоборот. Целью создания трёх разных категорий, было именно то, чтобы оптимизировать как нашу стратегию сбора средств, так и механизмы поддержки. Если говорить о конкретных показателях в каждом из направлений, в прошлом году в категорию «Общество» 31 430 доноров сделали вклад в размере 1 489 351 манат, в категорию «Окружающая среда» было внесено 27 047 манатов со стороны 281 донора, а в категорию «Животные» 223 донора внесли вклад в размере 4 705 манатов. За этими цифрами стоят волнение, трудолюбие, большие сердца нашей команды и замечательные эмоции, возникающие от полученных результатов. Например, в рамках проекта «Hər şey mümkündür» мы провели 8 мастер-классов с социально чувствительными группами, в которых участвовали 96 детей с синдромом Дауна и аутизмом. Вы не можете представить, насколько важным и несравненным счастьем является помощь этим детям в приобретении новых навыков и создание для них воспоминаний, которые прослужат им всю жизнь.
По данным ООН конца прошлого года, около 55% населения мира проживает в городах, и в 2050-ом году есть вероятность, что этот показатель может увеличиться до 68%. Фонд Red Hearts реализует множество экологических инициатив. Было бы интересно узнать ваши мысли по этому поводу.
Вы затронули очень важную тему. Глобальное потепление, истощение природных ресурсов, особенно питьевой воды, а также рост уровня загрязнения являются серьезным сигналом, который природа посылает всем нам, жителям мира, что пришло время действовать. В рамках проводимой нами акции «Təmiz mühit, təmiz gələcək» мы собрали 4,2 тонны мусора с общей площади 15 гектаров, включая Билясуварский район (река Болгар), Шабранский район, посёлки Говсан и Бильгях. Один из самых успешных проектов, реализованных нами в этом направлении является проект «Vətən bağı», в рамках которого в 27 регионах страны было посажено 6355 деревьев. Хотелось бы подчеркнуть проект «Batareyaları təhvil ver, təbiəti qoru». Только в этом году мы собрали 750 кг использованных батареек и доставили их в компанию ETSN, которая тесно сотрудничает с нами в рамках проекта. Кроме того, я хотела бы подчеркнуть наше партнерство и участие в «Бакинской международной конференции по окружающей среде, социальному и корпоративному менеджменту», проводимой с целью внести свой вклад в подготовку дорожной карты по темам корпоративной социальной ответственности и устойчивого развития. Как вы знаете, нынешний год является важным для нашей страны в этом плане. Указ господина Президента об объявлении 2024 года «Годом солидарности зеленого мира» является важным вкладом в борьбу с последствиями изменения климата. Думаю, что благодаря этому распоряжению тема экологии окажется в центре внимания в нашей стране, а также увеличится количество проектов корпоративной социальной ответственности в этом направлении.
Донорство существует уже много лет и считается великой культурой. Примерами могут служить такие фонды и организации, как «UNICEF», « World Wildlife Fund » (WWF), «AHBAP». Что вы можете сказать о культуре донорства в нашей стране?
Да, мир в этом отношении прошёл долгий путь. Если мы посмотрим на историю, то увидим, что в нашей культуре заложено помогать и поддерживать. Однако в последнее время эти инициативы осуществляются бессистемно и фрагментарно. Мы, как Фонд Red Hearts, собрали и систематизировали инициативы, и этот процесс продолжается до сих пор. Прежде всего, самое главное в донорстве – это доверие людей. Люди должны быть уверены, что их пожертвования пойдут нужным людям. Это, в свою очередь, показывает, что мы должны быть более чувствительными в вопросах отчетов. 742 245 манатов, собранных за счет пожертвований более 26 000 граждан в ходе акции «Türkiyə üçün bir ürək olaq» во время землетрясения в Турции, были переданы организации «AHPAH». Эта акция стала еще одним доказательством, солидарность у большого сердца нашего народа. Пожертвования в мире делаются не в одном направлении, и хорошо, что у нас также есть поддержка в разных направлениях. Например, число людей, которые поддерживают защиту животных, не мало. Наша кампания « Pəncəli ürəklər » её долговечность ещё раз это доказывает.
Как вы упомянули, каждая из этих деятельностей - это также шанс повлиять на чьи-то жизни. Есть ли у вас какие-нибудь особо запомнившиеся воспоминания?
Каждое пожертвование, каждая встреча это и есть отдельная память. Все встречи наполнены таким смыслом, что усталость за процесс подготовки проекта, всей этой суеты, сразу проходит, когда видишь результат. Радость 25 студентов, выигравших стипендиальную программу Red Hearts, предоставление полностью отремонтированных домов 9 семьям шехидов в рамках проекта «Герои, написавшие историю», чувство гордости, когда мы оказали финансовую помощь 70 ветеранам, и еще много моментов, которые навсегда останутся в нашей памяти. В ходе разговора с одной из стипендианток, выяснилось, что семья ее дяди оплатила первый год обучения девочки, потому что ее семья не могла себе этого позволить. Семья дяди, который пал в бою за Родину. Я до сих пор помню радость девочки, когда она услышала, что получит от нас стипендию. Конечно, мы не должны забывать и о наших волонтерах, ведь они всегда оказывали безвозмездную помощь во время этих инициатив.
Говоря о волонтерах, что является мотивацией для вас и вашей команды?
Иногда маленький шаг для человека, может иметь огромное значение для человечества. Я не вижу более важной мотивации. Я думаю, что моменты, проведенные с ними, останутся навсегда в их и в наших жизнях. Нашими самыми большими помощниками в проекте «Vətən bağı» стали студенты «Baku Education Information Center». Хочу поделиться с вами фактом, что многие университеты мира при приеме студентов учитывают участие кандидатов в подобных акциях и проектах. Сертификаты, которые студенты получают от нас, могут стать для них большой мотивацией.
Раздача подарков семьям во время праздников, помощь, оказанная этим семьям, десятки замечательных инициатив, которые я могу сосчитать, не только мотивируют нас, но и приносят незаменимую радость.
Спасибо, за интересное интервью, Севда ханум. Хотели бы вы что-либо добавить, обратиться к читателям?
Благодарю вас за приглашение, за беседу. За каждой упомянутой инициативой стоят положительные эмоции, которые влияют как на нашу жизнь, так и на жизнь тех, кого мы поддерживаем. Ценность этих чувств невозможно измерить никакими деньгами или материальностью. Наша дверь всегда открыта для всех предложений и инициатив по защите нашего общества, природы и животных.
3 года назад наc было 49 человек. Сегодня семья «Red Heart» превратилась в команду из более чем 200 волонтеров, в Фонд со значительными достижениями.