Atılan kiçik addımlar insanların həyatına böyük toxunuşlar edəcək qədər təsirli ola bilir
2023-cü ili böyük uğurlarla tamamlamış Qırmızı Ürəklər Fondunun (“Red Hearts”) prezidenti və bu uğurlu təşəbbüsün müəllifi Sevda Haqverdiyeva ilə 2023-cü il ərzində əldə olunan uğurlar və Fondun gələcək planları haqqında danışdıq.
Sevda xanım, ötən il Qırmızı Ürəklər Fondu (“Red Hearts”) üçün necə yadda qaldı?
Düşünürəm ki, bu sualınızın cavabını sözdən çox rəqəmlərlə ifadə etsəm daha doğru olar. 3 fərqli istiqamətdə 31 934 donor tərəfindən edilən 1 521 238 manat ianə, 4 028 benefisiar, 242 könüllü göstəriciləri ilə tamamlanan bir il oldu. Bu göstəricilər Qırmızı Ürəklər Fondunun gələcək fəaliyyəti üçün daha da artan məsuliyyət və bizə inanan insanların qarşısında böyük bir öhdəlik deməkdir.
Bu, könüllülərin təşəbbüsü ilə yaranan və kiçik addımları böyük missiyaya çevrilən bir fond üçün ciddi rəqəmlərdir. Yəqin ki, gələcək illər üçün məqsədiniz daha böyükdür. Maraqlıdır daha çox insana çatmaq üçün xüsusi bir mexanizm var, yoxsa ənənəvi üsullarla davam edirsiniz?
Təbii ki, dövrün standartlarına uyğunlaşaraq bunu etməyə çalışırıq və deyə bilərəm ki,  sosial şəbəkələr bu yolda əsas köməkçimizdir. Açığı insanların dəstək istiqamətləri də fərqlidir. Məsələn, ətraf mühitin müdafiəsinə dəstək göstərən insanlar bəzən daha çox ola bilir və ya tam əksinə. Qırmızı Ürəklər Fondu (“Red Hearts”) olaraq 3 fərqli istiqamət seçməkdə məqsədimiz həm ianə strategiyamızı, həm də dəstək mexanizmini tənzimləməyə çalışmaqdır. Hər istiqamət üzrə konkret göstəriciləri vurğulasam son bir il ərzində Fonda “Cəmiyyət” kateqoriyasında 31 430 ianəçi tərəfindən 1 489 351 manat, “Ətraf-mühit” kateqoriyasında 281 ianəçi tərəfindən 27 047 manat, “Heyvanların müdafiəsi” üzrə olan kateqoriyada isə 223 ianəçi tərəfindən 4 705 manat ianə olunub. Bu rəqəmlərin arxasında komandamızın həyəcanı, zəhməti, böyük ürəyi və nəticədən doğan gözəl hisslər var. Məsələn, “Hər şey mümkündür” layihəsi çərçivəsində daun və autizm sindromlu 96 nəfər sosial həssas qrupdan olan uşağın olduğu 8 master-klas keçirmişik. Təsəvvür edirsiniz də o uşaqların yeni bacarıqlar əldə etmələri, onlara ömür boyu yaddaşlarında qalacaq gözəl hisslər bəxş etmək necə əvəzolunmaz xoşbəxtlikdir.
Sevda xanım, Birləşmiş Millətlər Təşkilatınının ötən ilin sonuna olan belə bir statistikası var idi ki, dünya əhalisinin 55%-ə yaxını şəhərlərdə yaşayır və bu göstərici 2050-ci ildə artıq 68%-ə qədər arta bilər. Qırmızı Ürəklər Fondunun (“Red Hearts”) ətraf mühitlə bağlı təşəbbüsləri çoxdur. Bu haqda da danışaq.
Çox yaxşı mövzuya toxunursunuz. Qlobal istiləşmə, təbii ehtiyatların, xüsusən də içməli suyun azalması, eləcə də çirklənmə faizinin artması kimi hallar dünya sakinləri olaraq təbiətin hamımıza hərəkətə keçmək vaxtı olduğu ilə bağlı verdiyi ciddi bir mesajdır. “Təmiz mühit, təmiz gələcək” aksiyamızda Biləsuvar rayonu (Bolqar çayı), Şabran rayonu, Hövsan qəsəbəsi və Bilgəh qəsəbəsi daxil olmaqla ümumilikdə 15 hektar ərazidən 4,2 ton tullantı toplamışıq. 27 regionumuzda 6 355 ağacın təbiətə qazandırıldığı “Vətən bağı” da bu yolda etdiyimiz ən uğurlu layihələrdəndir. “Batareyaları təhvil ver, təbiəti qoru” layihəmiz çərçivəsində təkcə bu il 750 kq istifadə edilmiş batareya toplayıb, layihə çərçivəsində bizimlə sıx əməkdaşlıq edən ETSN-ə təhvil vermişik. Əlavə olaraq korporativ sosial məsuliyyət və dayanıqlı inkişaf mövzularında yol xəritəsinin hazırlanmasına töhfənin verilməsi üçün keçirilən “Ətraf mühit, sosial və korporativ idarəetmə üzrə Bakı Beynəlxalq Konfransı”nda tərəfdaşlığımızı və iştirakımızı da vurğulamaq istərdim. Bildiyiniz kimi bu il ölkəmiz üçün də bu mövzuda önəmli ildir. Cənab Prezidentin 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında sərəncamı iqlim dəyişmələrinin fəsadlarına qarşı mübarizədə vacib töhfədir. Düşünürəm ki, bu sərəncamla ölkəmizdə ekologiya mövzusu daha da diqqət mərkəzində olacaq və bu istiqamətdə korporativ sosial məsuliyyət layihələrinin sayı da çoxalacaq.
Dünyada ianəçilik uzun illərdir var və böyük bir mədəniyyət sayılır. Bunlara “UNICEF”, “World Wildlife Fund” (WWF), “AHBAP” dərnəyi kimi fondlar və vəqflər misal ola bilər. Bizdə ianəçilik mədəniyyəti necədir?
Bəli, dünya bu mövzuda çox böyük yol keçib. Tarixə nəzər salsaq görərik ki, ianəçilik bizim mədəniyyətimizdə də var. Ancaq son dövrlər bu pərakəndə şəkildə idi. Biz Qırmızı Ürəklər Fondu (“Red Hearts”) olaraq təşəbbüsləri bir araya gətirərək sistemləşdirdik və bu prosses hələ də davam edir. İanəçilikdə vacib olan hər şeydən öncə güvəndir. İnsanlar ianələrinin doğru insanlara verildiyindən əmin olmalıdırlar. Bu isə öz növbəsində hesabatlılıqda daha həssas olmalı olduğumuzu göstərir.
Türkiyədə baş verən zəlzələ zamanı “Türkiyə üçün bir ürək olaq” aksiyasımızda 26 mindən çox vətəndaşımızın ianəsi hesabına toplanan 742 245 manat vəsait adını çəkdiyiniz “AHBAP” dərnəyinə ianə edildi. Həmin müddətdə kiçik uşaqların cib xərcliklərini, eləcə də yaşlı nəslin təqaüd pullarını bağışlamağı bu mədəniyyətin bizim ruhumuzda olduğunu, xalqımızın necə bir ürəyə və həmrəyliyə sahib olduğunu göstərirdi. Açığı ianəçilik dünyada tək istiqamətli getmir və xoş haldır ki, bizdə də fərqli istiqamətlərdə dəstəklər artır. Məsələn, heyvanların müdafiəsi üzrə dəstək olan insanlarımızın sayı az deyil. “Pəncəli ürəklər” aksiyamızın davamlılığı bunun göstəricisidir.
Qeyd etdiyiniz kimi bu işlərin hər biri həm də ehtiyacı olan insnaların həyatına toxunmaq şansıdır. Yadınızda qalan hansısa xatirəniz varmı?
Bilirsiniz hər edilən ianədə, hər görüşdə o qədər məna yükü çox olan xatirələr toplanır ki, insanda yorğunluq belə qalmır. “Qırmızı Ürəklər Təqaüd Proqramı”nın qalibi olan 25 tələbənin sevinci, “Tarix yazan qəhrəmanlarımız” layihəsində 9 şəhid ailəsinin tam təmirli evlə təmin olunması, eləcə də 70 nəfər qazimizə birdəfəlik maddi yardımın edilməsi vaxtı duyulan qürur hissi və daha da saya biləcəyim onlarla anlar var ki, hər biri yaddaşımızda daim qalacaq. Məsələn, təqaüd verdiyimiz qızlarımızdan biriylə danışanda məlum oldu ki, onun birinci il üçün olan təhsilhaqqını ailəsinin imkanı olmadığı üçün dayısının ailəsi ödəyib. Hansı ki, dayısı Vətən uğrunda şəhid olmuşdu. Həmin qızımızın bizdən təqaüd alacağını eşidəndəki sevincini hələ də xatırlayıram. Əlbəttə ki, könüllülərimizi də unutmaq olmaz, çünki bu təşəbbüslər vaxtı bizi tək qoymurlar.
Könüllülər demişkən, komandanızı motivasiya edən nədir? Nədən güc alırsınız?
Atılan kiçik addımlar insanların həyatına böyük toxunuşlar edəcək qədər təsirli ola bilir. Bundan vacib motivasiya görmürəm. Çünki o insanların həyatında biz, bizim də həyatımızda onlarla yaşanan anlar daim qalır deyə düşünürəm. “Vətən bağı” layihəmizdə ən böyük yardımçılarımız “Baku Education Information Center”in tələbələri olmuşdu. Belə bir fakt deyim ki, dünyanın bir çox universitetləri tələbə qəbulu edərkən namizədlərin bu tip aksiyalarda, layihələrdə iştirakını nəzərə alırlar. Tələbələrin, şagirdlərin bizdən alacağı sertifikatlar da onlar üçün bir motivasiya ola bilir. Daha sonra bayramlarda ailələrə verilən sovqatların paylanması, o ailələrə edilən yardımlar, saya biləcəyim onlarla gözəl təşəbbüslər və hər birinin bizə qatdığı hisslər əvəzolunmazdır.
Təşəkkür edirik, Sevda xanım. Əlavə etmək istədiyinz və ya insanlara çağırış olaraq bildirəcəyiniz sözünüz varsa buyurun.
Mən təşəkkür edirəm. Danışdığımız hər təşəbbüsün arxasında dəstək göstərdiyimiz insanlarla bərabər, bizim həyatımıza da təsir edən müsbət geridönüşlər, hisslər var. O hisslərin dəyəri heç bir maddiyatla ölçülə bilməz. İstər cəmiyyətimiz, istər təbiətimiz, istərsə də heyvanların müdafiəsi üçün bütün təkliflərə, bütün təşəbbüslərə qapımız hər zaman açıqdır. Təşəbbüs olaraq başladığımız 49 nəfərlik ailə bu gün 200 nəfərdən çox könüllümüzün olduğu bir komanda, böyük bir Fond olub və ailəmizin daha da böyüyəcəyindən əminəm.

Sometimes, the small steps taken can be so important that they create significant and beautiful differences in people's lives
2024-01-17
We interviewed Sevda Hagverdiyeva, the president of the Red Hearts Foundation and the founder of this successful initiative, discussing the achievements in the year 2023 and the future plans of the Foundation, which successfully completed the year with great success.
How was the last year for Red Hearts?
It would better to express the answer to this question not in words but in numbers. It was a year in which 31,934 donors contributed 1,521,238 manats in 3 different directions, with the involvement of 4,028 beneficiaries and 242 volunteers. These indicators mean an even greater responsibility for the future activities of the Red Hearts Foundation and a significant commitment in front of the people who believe in us.
Is there a special mechanism in place or are you continuing with traditional methods to reach more people, considering that these are significant figures for a foundation initiated by volunteers, turning small steps into a grand mission? Probably, your goals for the coming years are even more ambitious.
Of course, we are striving to adapt to the standards of the time in this regard, and I can say that social media platforms are significant help for us on this matter. Clearly, the direction of people's support can vary. For example, individuals supporting environmental conservation efforts may sometimes be more or less compared to others. As the Red Hearts Foundation, our goal in choosing three different directions is to adjust both our donation strategy and support mechanisms. If I present specific indicators in both directions, last year, in the “Community” category, 31,430 donors contributed 1,489,351 manats, in the "Environment" category, 281 donors contributed 27,047 manats, and in the “Animal” protection" category, 223 donors contributed 4,705 manats. Behind these figures are the excitement, diligence, big hearts of our team, and the wonderful emotions that arise from the results. For instance, as part of the “Hər şey mümkündür” project, we conducted 8 master classes with socially conscious groups of 96 children with Down syndrome and autism. You can imagine how fulfilling it is to help these children acquire new skills and provide them with wonderful memories that will last a lifetime.
Last year, the United Nations had a statistic by the end of the year that over 55% of the world's population lives in cities, and this figure could increase to over 68% by the year 2050. Red Hearts Fund has numerous initiatives related to the environment. We would like to know your thoughts on this matter.
You touch upon a very important subject. Global urbanization, situations like depletion of natural resources, especially a decrease in drinking water, and an increase in pollution rates are serious messages to all of humanity that it is time for us to take action towards nature. In our “Təmiz mühit, təmiz gələcək” campaign, we collected 4.2 tons of waste from a total of 15 hectares, including Bilasuvar region (Bolgar River), Shabran region, Hovsan town, and Bilgeh town. Our “Vətən bağı” project, in which 6,355 trees were planted in 27 regions, is one of our most successful initiatives in this regard. Within the framework of our “Recycle batteries, protect nature” project, we collected 750 kg of used batteries this year alone, and we handed them over to ETSN, with whom we closely collaborated within the project. Additionally, I would like to highlight our partnership and participation in the "Baku International Conference on Environmental, Social, and Corporate Governance" held for the preparation of the roadmap in the areas of corporate social responsibility and sustainable development. As you know, this year is significant for our country in this regard. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has signed an Order on declaring 2024 as the “Green World Solidarity Year” in the country. This is a crucial step in the fight against the consequences of climate change. I believe this decree will bring more attention to ecological issues in our country, and the number of corporate social responsibility projects in this direction will increase.
In the world, philanthropy has been present for many years and is considered a significant culture. Funds and foundations such as “UNICEF,” “World Wildlife Fund” (WWF), and organizations like “AHBAP Derneyi” can serve as examples. But what about donation culture in our country?
Yes, philanthropy has a long history in our culture. If we look at history, we can see that helping and supporting others have always been part of our civilization. However, in recent times, these initiatives were carried out more individually. As the Red Hearts Fund, we have organized and systematized these initiatives, and this process is still ongoing. Trust is crucial in philanthropy, and people should be confident that their donations are reaching the right individuals. This, in turn, highlights the importance of transparency on our part.
During the earthquake in Turkey, our “Türkiyə üçün bir ürək olaq” campaign, which collected 742,245 manats for the assistance of more than 26,000 citizens, was donated to the “AHBAP Derneyi” whose name you mentioned. The willingness of people of all ages to contribute even their last money during that period demonstrated that this philanthropic spirit is ingrained in our culture, showcasing the unity and compassion of our people.
Donation is not a one-way street globally, and it's pleasing to see support in various directions increasing in our country as well. For example, the number of people supporting animal protection is significant, as evidenced by the continuity of our “Pəncəli ürəklər” campaign.
As you mentioned, each of these initiatives is also an opportunity to touch the lives of people in need. Do you have any memorable moments?
You know, with every donation made, with every encounter, there are memories so rich in meaning that fatigue doesn't linger in a person. The joy of the 25 students who became winners of the “Qırmızı Ürəklər Təqaüd Proqramı” the completion of fully renovated homes for 9 martyr families in the “Tarix yazan qəhrəmanlarımız” project, and the one-time financial assistance provided to 70 of our veterans of the war for the defense of the motherland are moments of pride that are felt in time and can be remembered. For example, when talking to one of our scholarship recipients, I learned that her first-year tuition, which her family couldn't afford, was covered by her uncle's family because her uncle had sacrificed his life for the homeland. I still remember the joy in that girl's voice when she heard that she would receive a scholarship from us. Of course, we must not forget our volunteers, as they are the ones who stand by us in times of these initiatives.
When it comes to volunteers, what motivates you and your team?
Sometimes, the small steps taken can be so important that they create significant and beautiful differences in people's lives. This is because I believe that the moments experienced with them remain in their lives and ours forever. In our “Vətən bağı” project, the most significant contributors were the students of the “Baku Education Information Center”. It's noteworthy that many universities around the world take into account the participation of candidates in such actions and projects when admitting students. Certificates that students receive from us can be a motivation for them. Later, the distribution of festive gifts to families during holidays, assistance provided to those families, and the beautiful initiatives with them are unforgettable and irreplaceable experiences for us.
Thank you for accepting our interview invitation, Mrs. Sevda. If you have anything additional to add or if there's something you'd like to say to the people, please feel free to share.
Thank you. Behind every initiative we've discussed, there are positive emotions that affect both our lives and the lives of those we support. The value of these emotions cannot be measured by any amount of money or material means. Our door is always open to all proposals and initiatives for the protection of our society, nature, and animals. What started as an initiative three years ago with a family of 49 has now grown into a team with over 200 volunteers and has become a Fund with notable achievements, and I am confident that our family will continue to grow.