Qırmızı Ürəklər Fondu “İlin ən yaxşı tərəfdaşı” seçildi
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi 2024-cü il ərzində təbiətin qorunmasına yönələn təşəbbüslərə qoşulan sahibkarlıq subyektləri, təşkilatlar və qeyri-hökumət təşkilatlarını mükafatlandırıb. Mükafatlandırmanın əsas meyarı ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, biomüxtəlifliyin, ekosistemin bərpasına yönələn layihələrin  həyata keçirilməsi, ekoloji maarifləndirmə sahəsindəki təşəbbüskarlıqlar olub.
Ekoloji təşəbbüsləri, xüsusən də tullantıların idarə edilməsi sahəsində fəaliyyəti və əldə etdiyi yüksək nəticələrlə fərqlənən Qırmızı Ürəklər Fondu mərasimdə “İlin ən yaxşı tərəfdaşı” adına layiq görülüb. Mükafatı Fondun prezidenti Yusif Poladova Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev təqdim edib.
Qeyd edək ki, Qırmızı Ürəklər Fondu 2024-cü ildə “Sıfır Tullantı Həmrəylik Marafonu”na start verib. 5 iqtisadi rayonu əhatə edən genişmiqyaslı layihədə 241 könüllünün iştirakı ilə 3 ton tullantı toplanıb və təkrar emala yönləndirilməsi üçün lazımi tədbirlər görülüb.
Fondun digər təqdirəlayiq layihəsi “Batareyaları təhvil ver, təbiəti qoru” kampaniyası çərçivəsində ötən il ərzində 1645 kiloqram zərərli tullantı təhlükəsiz şəkildə toplanıb. Kampaniyanın miqyasını genişləndirmək üçün 500-ə yaxın təhvil nöqtəsi yaradılıb. Zərərli tullantıların yarada biləcəyi fəsadlar və görülməli olan tədbirlərlə bağlı təhsil müəssisələrində və icmalarda geniş maarifləndirmə tədbirləri təşkil olunub, ekoloji şüurun artırılmasına yönələn addımlar atılıb.

Фонда Red Hearts был признан «Лучшим партнером года»
Министерство экологии и природных ресурсов отметило предприятия, организации и неправительственные организации, которые в течение 2024 года активно участвовали в инициативах по охране природы. Основными критериями для награждения стали реализация проектов, направленных на оздоровление окружающей среды, восстановление биоразнообразия и экосистем, а также продвижение экологического просвещения.
Фонда Red Hearts был удостоен звания «Лучший партнер года» за свои экологические инициативы, особенно в сфере управления отходами, и достигнутые впечатляющие результаты. Награду президенту Фонда, Юсифу Поладову, вручил министр экологии и природных ресурсов Мухтар Бабаев.
В 2024 году Фонда Red Hearts запустил масштабный проект "Марафон солидарности: Ноль отходов", который охватил пять экономических регионов. С участием 241 волонтера было собрано три тонны отходов, для которых были приняты соответствующие меры по переработке.
Еще одной значимой инициативой Фонда стала кампания «Сдай батарейки – сохрани природу». В рамках этой кампании за прошедший год было безопасно собрано 1645 килограммов опасных отходов. Для расширения охвата кампании было создано около 500 пунктов приема. Кроме того, Фонда Red Hearts организовал масштабные образовательные мероприятия в учебных заведениях и местных сообществах, посвященные возможным последствиям опасных отходов и мерам их предотвращения, что способствовало повышению экологической осознанности.