Qırmızı Ürəklər Fondu “İlin ən yaxşı tərəfdaşı” seçildi
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi 2024-cü il ərzində təbiətin qorunmasına yönələn təşəbbüslərə qoşulan sahibkarlıq subyektləri, təşkilatlar və qeyri-hökumət təşkilatlarını mükafatlandırıb. Mükafatlandırmanın əsas meyarı ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, biomüxtəlifliyin, ekosistemin bərpasına yönələn layihələrin  həyata keçirilməsi, ekoloji maarifləndirmə sahəsindəki təşəbbüskarlıqlar olub.
Ekoloji təşəbbüsləri, xüsusən də tullantıların idarə edilməsi sahəsində fəaliyyəti və əldə etdiyi yüksək nəticələrlə fərqlənən Qırmızı Ürəklər Fondu mərasimdə “İlin ən yaxşı tərəfdaşı” adına layiq görülüb. Mükafatı Fondun prezidenti Yusif Poladova Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev təqdim edib.
Qeyd edək ki, Qırmızı Ürəklər Fondu 2024-cü ildə “Sıfır Tullantı Həmrəylik Marafonu”na start verib. 5 iqtisadi rayonu əhatə edən genişmiqyaslı layihədə 241 könüllünün iştirakı ilə 3 ton tullantı toplanıb və təkrar emala yönləndirilməsi üçün lazımi tədbirlər görülüb.
Fondun digər təqdirəlayiq layihəsi “Batareyaları təhvil ver, təbiəti qoru” kampaniyası çərçivəsində ötən il ərzində 1645 kiloqram zərərli tullantı təhlükəsiz şəkildə toplanıb. Kampaniyanın miqyasını genişləndirmək üçün 500-ə yaxın təhvil nöqtəsi yaradılıb. Zərərli tullantıların yarada biləcəyi fəsadlar və görülməli olan tədbirlərlə bağlı təhsil müəssisələrində və icmalarda geniş maarifləndirmə tədbirləri təşkil olunub, ekoloji şüurun artırılmasına yönələn addımlar atılıb.

“Red Hearts” was named “Best Partner of the Year”
The Ministry of Ecology and Natural Resources has recognized businesses, organizations, and non-governmental organizations that actively participated in nature conservation initiatives throughout 2024. The primary criteria for the awards included the implementation of projects aimed at improving environmental health, restoring biodiversity and ecosystems, and promoting ecological awareness.
Distinguished for its ecological initiatives, particularly in waste management and achieving remarkable results, the Red Hearts Foundation was honored with the title of “Best Partner of the Year” during the awards ceremony. The Minister of Ecology and Natural Resources, Mukhtar Babayev, presented the award to the Foundation’s president, Yusif Poladov.
In 2024, the Red Hearts Foundation launched the “Zero Waste Solidarity Marathon,” a large-scale project spanning five economic regions. With the participation of 241 volunteers, three tons of waste were collected, and appropriate measures were taken to ensure its recycling.
Another notable project by the Foundation was the “Recycle Batteries, Protect Nature” campaign. Over the past year, this initiative safely collected 1,645 kilograms of hazardous waste. To expand the campaign’s reach, nearly 500 collection points were established. Additionally, the Foundation organized extensive awareness programs in educational institutions and communities to address the potential dangers of hazardous waste and highlight necessary preventive measures, thereby fostering greater environmental awareness.