Qırmızı Ürəklər Fondunun ekoloji təşəbbüsü davam edir: 100 kq batareya toplandı
Qırmızı Ürəklər Fondu ekologiyanın və təbiətin qorunmasına töhfə verən layihələrin icrasına davam edir. Fond, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə birgə təşkil etdiyi “Batareyaları təhvil ver, təbiəti qoru” layihəsi çərçivəsində növbəti uğurlu aksiyanı həyata keçirib. Aksiya zamanı ekokönüllülər tərəfindən 100 kiloqramdan çox istifadə olunmuş batareya toplanaraq “Tullantıları İdarəetmə Mərkəzi” MMC-yə təhvil verilib.
Toplanan tullantılar Azərbaycan Hava Yolları QSC, Bakı Ağ Şəhər Biznes Mərkəzi, Bakı Avropa Liseyi, “Araz” supermarketlər şəbəkəsinin Space və Xətai filialları, həmçinin “Bravo” Əhmədli hipermarketində yerləşən toplama məntəqələrindən götürülüb.
Qeyd edək ki, 2022-ci ildən etibarən həyata keçirilən layihənin məqsədi istifadəyə yararsız batareyaları digər tullantılardan ayıraraq onların ətraf mühitə və insan sağlamlığına zərərini minimuma endirmək, eləcə də ekoloji maarifləndirməni artırmaq və tullantıların düzgün idarə olunmasının vacibliyini vurğulamaqdır. Layihə çərçivəsində paytaxt Bakı və regionlarda yerləşən dövlət qurumları, şirkətlər,  marketlər, təhsil müəssisələri, bank filialları və hotellərdə təhvil qutuları yerləşdirilib. Layihənin məqsədi insanların ekogiyaya həssaslığını artırmaq və tullantıların yenidən emalına diqqət çəkməkdir.
“Red Hearts” – Qırmızı Ürəklər Fondu 2019-cu ildə Birbank-ın könüllü əməkdaşlarının təşəbbüsü ilə yaradılıb. 2020-ci ildə dövlət qeydiyyatına alınan Fond ölkəmizdə ianəçilik mədəniyyətinin formalaşmasına xidmət edir. Ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji tarazlığın bərpası, təhsil, təlim-tədris, maarifləndirmə kimi cəmiyyətin həssas və vacib mövzularına dair sosial təşəbbüslərlə çıxış edən “Red Hearts”ın ali məqsədi yardımsevər insanları xeyriyyəçilik mədəniyyəti ətrafında birləşdirməkdir. Fondun fəaliyyəti ilə ətraflı tanış olmaq və ianə edərək sözügedən mövzularda dəstək olmaq üçün https://redhearts.az saytına daxil olmaq kifayətdir.

Экологическая инициатива фонда Red Hearts продолжается: собрано 100 кг батареек
Фонд Red Hearts продолжает реализацию проектов, способствующих защите окружающей среды. В рамках проекта «Сдавай батарейки — сохраняй природу», организованного совместно с Министерством экологии и природных ресурсов, фонд успешно провёл очередную экологическую акцию. В ходе кампании эковолонтёры собрали более 100 килограммов использованных батареек и передали их в ООО "Тəhlükəli Tullantılar" («Опасные Отходы»).
Собранные отходы поступили из пунктов приёма, расположенных в ЗАО «Азербайджанские авиалинии», в бизнес-центре «Баку Белый Город», Бакинском европейском лицее, филиалах сети супермаркетов «Araz» (Space и Хатаи), а также из гипермаркета «Bravo» в Ахмедли.
Отметим, что проект реализуется с 2022 года и направлен на отделение непригодных для использования батареек от других отходов с целью минимизации их вредного воздействия на окружающую среду и здоровье человека. Кроме того, инициатива нацелена на повышение экологической грамотности и акцентирует внимание на важности правильного обращения с отходами. В рамках проекта контейнеры для сбора батареек размещены в государственных учреждениях, компаниях, супермаркетах, образовательных учреждениях, филиалах банков и гостиницах по всему Баку и регионам. Цель проекта — повысить общественную осведомлённость об экологических проблемах и привлечь внимание к переработке отходов.