“Qarabağ Təhsil və Tərəfdaşlıq Forumu” çərçivəsində Kapital Bank Qarabağ Universitetinin tələbələri üçün təqaüd proqramına start verdi
2 iyun 2025-ci il tarixində Xankəndi şəhərində yerləşən Qarabağ Universitetində “Qarabağ Təhsil və Tərəfdaşlıq Forumu” keçirilib. “Gələcəyin Qarabağı üçün birgə addımlar” konsepti ilə baş tutan forum Qarabağ bölgəsində təhsilin və insan kapitalının inkişafına həsr olunmuş aparıcı platforma olaraq çıxış edib.
Forumun açılış mərasimində Qarabağ Universitetinin rektoru Şahin Bayramov və Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil naziri Emin Əmrullayev çıxış edərək Qarabağın inkişafında təhsilin rolunu, bölgənin bərpası üçün yüksək ixtisaslı kadr hazırlığının əhəmiyyətini vurğulayıblar. Açılış mərasimindən sonra Qarabağ Universiteti tələbələri üçün təqaüd proqramının təsis olunması ilə bağlı sənədlər imzalanıb. Bu təşəbbüs bölgədə təhsil imkanlarının genişləndirilməsinə və tələbələrin inkişafına hədəflənib.
Forumda iki müxtəlif istiqamətdə panel müzakirələri gerçəkləşib. İlk panel Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibovun moderatorluğu ilə “Böyük Qayıdış: Çağırışlar və imkanlar” mövzusunda baş tutub. Paneldə Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil naziri Emin Əmrullayev, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov və Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev iştirak ediblər. Müzakirələr zamanı bölgədə iqtisadi inkişaf, təhsilin bu prosesdə rolu və yeni əməkdaşlıq imkanları diqqət mərkəzində olub.
İkinci panel isə “Qarabağda dövlət-özəl tərəfdaşlığı imkanları” mövzusuna həsr olunub. Paneldə Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin üzvü Fərid Hidayətzadə, eləcə də digər aparıcı özəl sektor nümayəndələri iştirak ediblər. Paneldə dövlət-özəl tərəfdaşlığının Qarabağın uzunmüddətli iqtisadi və sosial inkişafındakı rolu, yeni əməkdaşlıq mexanizmləri və bölgədə rəqəmsal iqtisadiyyat və innovasiyaların tətbiqi imkanları müzakirə olunub.
Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin üzvü Fərid Hidayətzadə çıxışında qeyd edib ki, “Ən böyük istəyimiz odur ki, Qarabağ Universitetindən məzun olan gənclər sabah bölgənin iqtisadi və sosial inkişafında aparıcı rol oynasınlar. Təhsil ənənəvi biliklərlə yanaşı, texnologiya və innovasiya yönümlü olmalıdır ki, gənclərimiz dəyişən əmək bazarına tam hazır olsunlar. Kapital Bank olaraq biz bu prosesdə təkcə maliyyə əlçatanlığımızı yox, həmçinin peşəkar bilik və təcrübəmizi də bölüşməyə daim hazırıq”.
Qeyd edək ki, Kapital Bank uzun illərdir Elm və Təhsil Nazirliyi ilə sıx əməkdaşlıq çərçivəsində bir sıra təhsil layihələrini həyata keçirir. Bankın təşəbbüsü ilə ali təhsil müəssisələrində tələbələr üçün müxtəlif təqaüd proqramları təqdim olunur, həmçinin bir sıra universitetlərdə Kapital Bank tədris otaqları istifadəyə verilib. Bu layihələr tələbələrin rəqəmsal bacarıqlarının artırılmasına, əmək bazarına daha hazırlıqlı olmalarına və innovativ mühitdə inkişaf etmələrinə dəstək göstərir.

В рамках Карабахского форума образования и партнёрства Kapital Bank объявил о запуске стипендиальной программы для студентов Карабахского Университета
2 июня 2025 года в Карабахском Университете, расположенном в городе Ханкенди, состоялся Карабахский форум образования и партнёрства. Мероприятие прошло под девизом «Совместные шаги ради будущего Карабаха» и выступило в качестве ведущей платформы, посвящённой вопросам развития образования и человеческого капитала в регионе.
На церемонии открытия форума с речами выступили ректор Карабахского Университета Шахин Байрамов и министр науки и образования Азербайджанской Республики Эмин Амруллаев. В своих выступлениях они подчеркнули значимость образования для восстановления Карабаха и необходимость подготовки высококвалифицированных кадров для устойчивого развития региона.
Сразу после церемонии открытия было подписано соглашение о создании стипендиальной программы для студентов Карабахского Университета. Эта инициатива направлена на расширение образовательных возможностей и всестороннее развитие студентов в регионе.
В рамках форума также состоялись панельные дискуссии по двум основным направлениям. Первая панель, модератором которой выступил председатель правления Фонда Развития Образования Эльнур Насибов, прошла на тему «Большое возвращение: вызовы и возможности». В дискуссии приняли участие министр науки и образования Азербайджанской Республики Эмин Амруллаев, специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в городе Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах Эльчин Юсубов и Председатель правления Фонда возрождения Карабаха Рахман Гаджиев. Участники обсудили экономическое развитие региона, роль образования в этом процессе, а также новые возможности для сотрудничества.
Вторая панель была посвящена теме «Возможности государственно-частного партнёрства в Карабахе». В обсуждении приняли участие член правления Kapital Bank Фарид Гидаятзаде и другие представители ведущих компаний частного сектора. В центре внимания были вопросы роли партнёрства между государством и частным сектором в долгосрочном социально-экономическом развитии региона, механизмы нового сотрудничества, а также внедрение цифровой экономики и инноваций в Карабахе.
Выступая на форуме, член правления Kapital Bank Фарид Гидаятзаде отметил: «Наша самая большая цель состоит в том, чтобы выпускники Карабахского Университета стали лидерами социального и экономического развития региона. Образование должно включать не только традиционные знания, но и быть ориентированным на технологии и инновации, чтобы молодёжь была полностью готова к современному рынку труда. В Kapital Bank мы всегда готовы не только обеспечить финансовую поддержку, но и поделиться профессиональными знаниями и опытом».
Отметим, что Kapital Bank на протяжении многих лет реализует различные образовательные проекты в тесном сотрудничестве с Министерством Науки и Образования. По инициативе банка в ряде высших учебных заведений внедрены стипендиальные программы, а также открыты учебные аудитории Kapital Bank. Эти проекты способствуют развитию цифровых навыков студентов, их лучшей подготовке к рынку труда и профессиональному росту в инновационной среде.