Mingəçevirdə “8 Noyabr” Elektrik Stansiyasının açılış mərasimi baş tutub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin iştirakı ilə Mingəçevirdə “8 Noyabr” Elektrik Stansiyasının açılışı keçirilib. Açılış mərasimində İtaliya Respublikasının şirkətlər və “Made in Italy” naziri Adolfo Urso, İtaliyanın “Ansaldo Energia” şirkətinin baş icraçı direktoru Fabrizio Fabbri, Çinin “Dongfang” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Çen Qianq və “AzərEnerji” ASC-nin nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbirdə layihənin ölkənin enerji təhlükəsizliyi və iqtisadi inkişafına mühüm töhfəsi vurğulanıb.
Kapital Bank bu əhəmiyyətli modernizasiya layihəsinin əsas maliyyə tərəfdaşlarından biri kimi çıxış edib. 2024-cü ilin yanvar ayında Kapital Bank və Azərenerji ASC arasında imzalanan maliyyələşmə müqaviləsi çərçivəsində Mingəçevir şəhərində yerləşən elektrik stansiyasının istehsal gücünün  artırılması və enerji səmərəliliyinin yüksəldilməsi məqsədilə kredit ayrılıb. Ayrılan vəsait hesabına Çin və İtaliyanın qabaqcıl şirkətlərindən yüksək texnologiyalı buxar generatorları və qaz turbinləri alınıb.
Həyata keçirilən bu modernizasiya təşəbbüsü yalnız enerji səmərəliliyinin artırılması deyil həmçinin ətraf mühitin mühafizəsi, karbon emissiyalarının azaldılması və regionun enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması baxımından strateji əhəmiyyət daşıyır. Bununla da ölkəmizin Paris Konvensiyası üzrə götürdüyü 2,1 milyondan çox karbon emissiyalarının azaldılması və digər beynəlxalq öhdəliklərə ciddi töhfə veriləcəkdir.
Qeyd edək ki, Kapital Bank regionların sosial-iqtisadi inkişafına uzunmüddətli və sistemli şəkildə töhfə verir. Xüsusilə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən infrastruktur və bərpa layihələrinin maliyyələşdirilməsində fəal iştirak edir.

С участием Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева в Мингячевире прошла церемония открытия электростанции «8 Ноября». В мероприятии также приняли участие представители итальянских компаний и министр по делам предприятий и продукции «Made in Italy» Адольфо Урсо, главный исполнительный директор итальянской компании «Ansaldo Energia» Фабрицио Фаббри, председатель правления китайской компании «Dongfang» Чэнь Цян, а также представители OАО «AzərEnerji».
Во время церемонии было подчеркнуто, что проект в значительной степени укрепит энергетическую безопасность страны и внесёт вклад в экономическое развитие.
Kapital Bank выступил одним из ключевых финансовых партнёров этой важной модернизационной инициативы. В январе 2024 года между Kapital Bank и OАО « AzərEnerji » был заключён договор о финансировании, в рамках которого предоставлен кредит на расширение производственных мощностей электростанции в городе Мингячевир и повышение её энергоэффективности. За счёт выделенных средств были закуплены паровые котлы и газовые турбины последнего поколения у ведущих китайских и итальянских компаний.
Реализация модернизационного проекта ориентирована не только на повышение энергоэффективности, но и на защиту окружающей среды, сокращение выбросов углекислого газа и усиление региональной энергетической безопастности. Ожидается, что в рамках обязательств Азербайджана по Парижскому климатическому соглашению будет сокращено более 2,1 миллиона тонн выбросов углерода, что является значимым вкладом в выполнение международных обязательств.
Следует отметить, что Kapital Bank системно и на долгосрочной основе поддерживает социально-экономическое развитие регионов. Банк активно участвует в финансировании инфраструктурных и восстановительных проектов в освобождённых от оккупации регионах – Карабахе и Восточном Зангезуре.