Mingəçevirdə “8 Noyabr” Elektrik Stansiyasının açılış mərasimi baş tutub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin iştirakı ilə Mingəçevirdə “8 Noyabr” Elektrik Stansiyasının açılışı keçirilib. Açılış mərasimində İtaliya Respublikasının şirkətlər və “Made in Italy” naziri Adolfo Urso, İtaliyanın “Ansaldo Energia” şirkətinin baş icraçı direktoru Fabrizio Fabbri, Çinin “Dongfang” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Çen Qianq və “AzərEnerji” ASC-nin nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbirdə layihənin ölkənin enerji təhlükəsizliyi və iqtisadi inkişafına mühüm töhfəsi vurğulanıb.
Kapital Bank bu əhəmiyyətli modernizasiya layihəsinin əsas maliyyə tərəfdaşlarından biri kimi çıxış edib. 2024-cü ilin yanvar ayında Kapital Bank və Azərenerji ASC arasında imzalanan maliyyələşmə müqaviləsi çərçivəsində Mingəçevir şəhərində yerləşən elektrik stansiyasının istehsal gücünün  artırılması və enerji səmərəliliyinin yüksəldilməsi məqsədilə kredit ayrılıb. Ayrılan vəsait hesabına Çin və İtaliyanın qabaqcıl şirkətlərindən yüksək texnologiyalı buxar generatorları və qaz turbinləri alınıb.
Həyata keçirilən bu modernizasiya təşəbbüsü yalnız enerji səmərəliliyinin artırılması deyil həmçinin ətraf mühitin mühafizəsi, karbon emissiyalarının azaldılması və regionun enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması baxımından strateji əhəmiyyət daşıyır. Bununla da ölkəmizin Paris Konvensiyası üzrə götürdüyü 2,1 milyondan çox karbon emissiyalarının azaldılması və digər beynəlxalq öhdəliklərə ciddi töhfə veriləcəkdir.
Qeyd edək ki, Kapital Bank regionların sosial-iqtisadi inkişafına uzunmüddətli və sistemli şəkildə töhfə verir. Xüsusilə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən infrastruktur və bərpa layihələrinin maliyyələşdirilməsində fəal iştirak edir.

A ceremony was held in Mingachevir to mark the inauguration of the “8 November” Power Plant with the participation of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
The event was also attended by representatives of Italian companies, including Italy’s Minister for Enterprises and “Made in Italy,” Adolfo Urso, CEO of the Italian company Ansaldo Energia, Fabrizio Fabbri, Chairman of the Board of China’s Dongfang company, Chen Qiang, as well as representatives of AzerEnergy JSC.
During the ceremony, the project’s role in strengthening the country’s energy security and contributing to economic development was emphasized.
Kapital Bank acted as one of the main financial partners of this major modernization initiative. In January 2024, a financing agreement was signed between Kapital Bank and AzerEnergy JSC to provide a loan for increasing the production capacity and enhancing the energy efficiency of the power plant located in Mingachevir. With the allocated funds, advanced steam generators and gas turbines were procured from leading Chinese and Italian companies.
This modernization project aims not only to improve energy efficiency, but also to support environmental protection, reduce carbon emissions, and enhance regional energy security. Under Azerbaijan’s commitments to the Paris Agreement, it is expected that more than 2.1 million tons of carbon emissions will be reduced, making a significant contribution to the fulfillment of international obligations.
Kapital Bank plays an active role in supporting the long-term socio-economic development of Azerbaijan’s regions. The bank is also deeply involved in financing key infrastructure and reconstruction initiatives across the liberated territories of Karabakh and East Zangezur.