“Moody’s” və “S&P” Kapital Bank-ın reytinqlərini təsdiqləyib və bankın perspektivini müsbət qiymətləndirib
2024-07-11
5 iyul 2024-cü il tarixində “Moody’s” beynəlxalq reytinq agentliyinin yayımladığı son hesabatda ölkənin uzunmüddətli kredit reytinqi proqnozu “sabit”dən “müsbət”ə yüksələrək “Ba1” səviyyəsində qiymətləndirilib və ölkənin makro iqtisadi göstəricisinin yüksəldiyi qeyd olunub.
Agentlik, həmçinin ölkənin birinci bankı Kapital Bank-ın yerli və xarici valyutada uzunmüddətli depozit reytinq proqnozunu “sabit”dən “müsbət”ə dəyişməklə “Ba2” səviyyəsində təsdiq edib. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, bankın Əsas Kredit (BCA) qiymətləndirməsi üzrə reytinqi “Ba3” səviyyəsində və Uzunmüddətli Kontragent Riski (LT-CRR) qiymətləndirilməsi üzrə reytinqi “Ba1” səviyyəsində təsdiqlənib. Agentlik öz hesabatında bankın keyfiyyətli kredit portfelinin olmasını, məcmu kapital adekvatlığının bankın güclü və dayanıqlı kapital resursları ilə dəstəklənməsini, o cümlədən aktivlərin effektiv idarə olunması ilə güclü gəlirlilik göstərcilərini müsbət məqamlar kimi qeyd edib.
“Standard & Poor’s (S&P)” agentliyinin 2 iyul 2024-cü il tarixində yayımladığı göstəricilərə gəldikdə isə Kapital Bank-ın uzun və qısamüddətli kredit reytinqləri “BB-/B” səviyyəsində təsdiqlənib. Bu, bankın güclü və sabit maliyyə imkanlarını, kredit portfelinin böyüməsini vurğulamaqla yanaşı, bankın gələcək perspektivlərinin də müsbət olduğunu göstərir. Agentlik xüsusilə növbəti 12-18 ay ərzində bankın ölkənin maliyyə sektorundakı mövqeyinin daha da güclənəcəyinə dair gözləntilərini vurğulayıb.

«Moody's» и «S&P» подтвердили рейтинги Kapital Bank и позитивно оценили перспективы банка
В последнем отчете, опубликованном международным рейтинговым агентством Moody's 5 июля 2024 года, изменив прогноз долгосрочного кредитного рейтинга страны со «стабильного» на «позитивный», был оценен на уровне «Ba1». Также отмечалось, что макроэкономический показатель страны увеличился.
Агентство подтвердило прогноз долгосрочного депозитного рейтинга первого банка страны Kapital Bank в местной и иностранной валюте, изменив его со «стабильного» на «позитивный» на уровне «Ba2». Также следует отметить, что рейтинг базовой кредитной оценки (BCA) банка утвержден на уровне «Ba3», а рейтинг долгосрочного контрагентного риска (LT-CRR) — на уровне «Ba1». В своем отчете агентство в качестве положительных моментов отметило качество кредитного портфеля банка, общую достаточность капитала, подкрепленную сильными и стабильными капитальными ресурсами банка, а также высокие показатели рентабельности при эффективном управлении активами.
Что касается показателей, опубликованных агентством Standard & Poor'S (S&P) 2 июля 2024 года, то долгосрочные и краткосрочные кредитные рейтинги Kapital Bank подтверждены на уровне «BB-/B». Это не только подчеркивает сильные и стабильные финансовые возможности банка и увеличение его кредитного портфеля, но и говорит о будущих позитивных перспективах банка. Агентство особо подчеркнуло ожидания укрепления позиции банка в финансовом секторе на ближайшие 12-18 месяцев.