Kapital Bank-ın İnformasiya təhlükəsizliyi komandası ölkənin ən güclü mütəxəssisləri sırasında
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank-ı təmsil edən komanda Bakıda keçirilən və kibertəhlükəsizlik sahəsində regionun ən böyük tədbirlərindən sayılan “CIDC-2025” kibertəhlükəsizlik festivalında böyük əzm nümayiş etdirərək adını qaliblər sırasına yazdırıb. Komanda festival çərçivəsində təşkil olunan “Ağıllı şəhərlərdə kibermüharibə” yarışmasında üçüncülük əldə edib. Banklar arasında ən yüksək nəticə göstərən komanda qazandığı 5000 AZN mükafatı bankın könüllü əməkdaşlarının təşəbbüsü ilə yaradılan “Qırmızı Ürəklər Fonduna” ianə etməklə sosial təşəbbüsə imza atıb.
Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti (XRİTDX) və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən “CIDC-2025” kibertəhlükəsizlik festivalı bu il rekord iştirakçı sayı ilə diqqət çəkib. Ümumilikdə 2 245 ziyarətçi, 934 təlim iştirakçısı, 51 komanda və 56 tərəfdaş təşkilatın qatıldığı tədbir kritik infrastrukturun müdafiəsi, informasiya təhlükəsizliyi, rəqəmsal sabitlik və süni intellektin tətbiqi sahəsində qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrin paylaşılmasına xidmət edib.
İki gün ərzində iştirakçılar “Ağıllı şəhərlərdə kibermüharibə” kimi gərgin yarışlarda bacarıqlarını sınayaraq kibertəhlükəsizlik üzrə yerli və xarici ekspertlər tərəfindən təşkil edilən 10 təqdimat və 5 panel müzakirəsində iştirak ediblər. Onlar, həmçinin Azərbaycanda “Hack The Future 2” proqramı üzrə ödənişsiz təlimlərindən faydalanaraq kibertəhlükəsizlik həlləri sərgisi ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, Kapital Bank rəqəmsal transformasiya prosesində kibertəhlükəsizliyi əsas prioritet hesab edir və bu sahədə daima ən yeni texnologiyaları tətbiq edir.
Bank daxili təhlükəsizlik tədbirləri ilə yanaşı, müştərilərin maarifləndirilməsi istiqamətində də ən aktiv maliyyə qurumlarından biridir. Bank mütəmadi olaraq fırıldaqçılıq, fişinq və digər kibertəhdidlərə qarşı məlumatlandırma kampaniyaları, sosial media paylaşımları edərək, müştərilərinin maliyyə məlumatlarını qorumağa kömək edir. Həmçinin, “Dayan, düşün, dəqiqləşdir!” kampaniyası çərçivəsində ənənəvi və rəqəmsal media kanalları, təlimlər, video materiallardan istifadə edərək müştərilərinin maarifləndirilməsinə xidmət edir.
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank PAŞA Holding-ə daxildir və Azərbaycanda ən böyük filial şəbəkəsi, 119 filialı və 52 şöbəsi ilə müştərilərin xidmətindədir. Bankın məhsul və xidmətləri barədə daha ətraflı məlumat almaq üçün https://kapitalbank.az saytına, 196 Sorğu Mərkəzinə və ya Bankın müxtəlif sosial şəbəkələrdə olan səhifələrinə müraciət edə bilərsiniz. Nağd pul krediti sifarişi üçün – https://kbl.az/prgtk, Birbank kartı sifarişi üçün – https://kbl.az/prcrc

Команда, представляющая Kapital Bank, первый банк страны, продемонстрировала большую самоотдачу на фестивале кибербезопасности «CIDC-2025», одном из крупнейших мероприятий в регионе, и смогла вписать свое имя в ряды победителей. Команда заняла третье место в соревновании «Кибервойна в умных городах», организованном в рамках фестиваля. Показав самый высокий результат среди банков, команда проявила социальную инициативу, пожертвовав выигранный приз в размере 5000 AZN в фонд Red Hearts, созданный по инициативе сотрудников-волонтеров банка.
Фестиваль кибербезопасности «CIDC-2025», организованный совместно Государственной службой специальной связи и информационной безопасности и Службой государственной безопасности, в этом году привлек рекордное количество участников. Мероприятие, собравшее в общей сложности 2 245 посетителей, 934 участника тренингов, 51 команду и 56 партнерских организаций, послужило площадкой для обмена передовым международным опытом в области защиты критической инфраструктуры, информационной безопасности, цифровой стабильности и применения искусственного интеллекта.
В течение двух дней участники проверяли свои навыки в напряженных соревнованиях, таких как «Кибервойна в умных городах», приняли участие в 10 презентациях и 5 панельных дискуссиях, организованных местными и зарубежными экспертами по кибербезопасности. Они также воспользовались бесплатными тренингами по программе «Hack The Future 2» в Азербайджане и ознакомились с выставкой решений в области кибербезопасности.
Следует отметить, что Kapital Bank считает кибербезопасность основным приоритетом в процессе цифровой трансформации и постоянно внедряет новейшие технологии в этой области.
Помимо внутренних мер безопасности, банк является одной из самых активных финансовых структур в области просвещения клиентов. Банк регулярно проводит информационные кампании и публикует посты в социальных сетях против мошенничества, фишинга и других киберугроз, помогая защитить финансовые данные своих клиентов. Кроме того, в рамках кампании «Остановись, подумай, уточни!» банк служит просвещению своих клиентов, используя традиционные и цифровые медиа-каналы, тренинги и видеоматериалы.