Kapital Bank beynəlxalq arenada: Bank Özbəkistanın ən böyük İT ekosistemi ilə tərəfdaş oldu
Beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi strategiyası çərçivəsində ölkənin birinci bankı Kapital Bank, “Uzum” ekosisteminə daxil olan “MAKESENSE” şirkətinə 22 milyon ABŞ dolları həcmində sindikativ kredit ayırıb. Bu vəsait ekosistemin taksitlə ödəniş xidmətinin və digər fintex həllərinin inkişafına yönəldiləcək. Qeyd edək ki, sözügedən sindikativ kredit Özbəkistanın ən böyük özəl maliyyə qurumlarından biri olan Kapital Bank ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində birgə maliyyələşdirilib.
Sindikat kreditləşməsi bir neçə maliyyə institutu tərəfindən bir borcalana təklif olunan beynəlxalq maliyyələşdirmə alətidir. Qlobal tərəfdaşlığın genişləndirilməsi məqsədi daşıyan bu əməkdaşlıqla, Kapital Bank tarixində ilk dəfə olaraq beynəlxalq maliyyə bazarında fəaliyyət göstərən hüquqi şəxsə sindikat kreditinin verilməsini həyata keçirir.
Qeyd edək ki, “Uzum Holding” Özbəkistanda rəqəmsal maliyyə xidmətləri, e-ticarət və bankçılıq həllərini bir araya gətirən böyük İT ekosistemidir. Ekosistemə onlayn ticarət platforması, ekspress çatdırılma xidməti, klassik və rəqəmsal bankçılıq, “BNPL” (İndi al, sonra ödə) modeli, avtomobil satışı platforması və sahibkarlar üçün mobil tətbiq daxildir.
Təkcə ötən il ərzində Kapital Bank dünyanın aparıcı maliyyə institutlarının təşkil etdiyi bir sıra sindikat kredit layihələrində də aktiv iştirak edib. Xüsusilə qonşu ölkələr Türkiyə və Özbəkistanda olan, “Türkiye İş Bankası”,“VakıfBankası”,“Ziraat Bankası” və “Agrobank Uzbekistan” kimi nüfuzlu maliyyə qurumlarına qısa və orta müddətə kreditlər verilib. Beynəlxalq bazarda yeni imkanlar açan bu əməkdaşlıqlar Kapital Bank üçün banklararası müxbir əlaqələrin gücləndirilməsi, yeni təcrübələrin öyrənilməsi, eləcə də daha müştəriyönümlü xidmətin təşkili üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.

Kapital Bank на международной арене: банк стал партнером крупнейшей узбекистанской IT-экосистемы
В рамках стратегии по расширению международного сотрудничества первый банк Азербайджана Kapital Bank предоставил совместный кредит в размере $22 млн компании MAKESENSE, которая входит в экосистему Uzum. Средства будут направлены на развитие рассрочки и других финтех-сервисов экосистемы.
Совместное кредитование позволяет нескольким финансовым институтам предоставлять средства общему заёмщику. Это соглашение стало важной вехой для Kapital Bank, так как впервые в своей истории банк участвует в финансировании юридического лица, действующего на международном финансовом рынке.
Uzum — узбекистанская цифровая экосистема, объединяющая fintech, e-commerce и банковские сервисы для физических лиц и малого и среднего бизнеса: маркетплейс, сервис экспресс-доставки, классический и цифровой банки, BNPL-сервис, платформу для покупки автомобилей, а также приложение для предпринимателей.
В течение прошлого года Kapital Bank активно участвовал в ряде синдицированных кредитных проектов, организованных ведущими международными финансовыми институтами. Банк предоставлял кратко- и среднесрочные кредиты таким авторитетным учреждениям, как «Türkiye İş Bankası», «VakıfBank», «Ziraat Bankası» и «Agrobank Uzbekistan». Такие международные инициативы открывают новые горизонты для Kapital Bank на мировом финансовом рынке, способствуют укреплению корреспондентских межбанковских отношений, обмену опытом и внедрению более клиентоориентированных решений.