Ölkənin birinci bankı cəmi gəlirlilik üzrə 2025-ci ilin lideridir: 1 milyard 881 milyon 674 min manat
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank 2025-ci il üçün maliyyyə hesabatını təqdim edib. 31 dekabr 2025-ci ilə aid hesabata görə bankın cəmi gəlirləri 2024-cü illə müqayisədə 27,6% artaraq 1 milyard 881 milyon 674 min manata çatıb. Bu nəticə ilə bank maliyyə bazarında rəqiblərini geridə qoyaraq banklar arasında lider mövqeyini qoruyub. Eyni zamanda son 3 ilin ən yüksək artım tempinə nail olub. Qeyd edək ki, ötən il bu göstərici 1 milyard 474 milyon 908 min manat olub. Məcmu gəlirlərin artması həm faiz, həm də qeyri-faiz gəlirlərindəki yüksəlişlə bağlıdır. Belə ki, 2025-ci ildə bankın faiz gəlirləri 38,8% artım nümayiş etdirərək 1 milyard 180 milyon 81 min manata çatıb. 2024-cü ildə bu göstərici 850 milyon 258 min manat təşkil edib. Qeyri-faiz gəlirlərində isə 12,3% artım müşahidə olunub: 2024-cü ildə 624 milyon 651 min manat həcmində olan bu göstərici 2025-ci ildə 701 milyon 592 min manata yüksəlib.
Bankın xalis mənfəətində isə son 3 ilin ən yüksək nəticəsi qeydə alınıb. Belə ki, 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə ölkənin birinci bankı 315 milyon manat xalis mənfəət əldə edib. Bu, bankın 2024-cü ildə qazandığı 186 milyon 501 min manat xalis mənfəətdən 68,9% daha çoxdur.
Bankın kredit portfeli 4% artaraq 5 milyard 419 milyon 985 min manata çatıb. Bu göstərici 2024-cü ildə 5 milyard 211 milyon 207 min manat təşkil edib. Artıma daha çox istehlak və biznes kreditləri səbəb olsa da, göstəricinin əsas hissəsi istehlak kreditlərinin payına düşüb.
Ötən il cəmi depozit portfeli 8 milyard 288 milyon 654 min manat təşkil edib. 2024-cü illə müqayisədə bankın depozit portfelində 7,7% azalma müşahidə olunub. 2025-ci ildə hüquqi şəxslərin depozitləri 5 milyard 151 milyon 830 min manat təşkil etdiyi halda, fiziki şəxslərin depozitləri 20,9% artaraq 3 milyard 136 milyon 823 min manata çatıb.
2025-ci ilə bankın kapitalı da 27% artıb. 2024-cü ildə bu göstərici 927 milyon 943 min manat təşkil etdiyi halda, ötən il 1 milyard 178 milyon 338 min manata çatıb. Qeyd edək ki, bankın kapitalı sistem əhəmiyyətli banklar üçün tələb olunan minimum 12,5%-lik normanı üstələyərək 14,14% təşkil edib.
2025-ci ilə ölkənin birinci bankının I dərəcəli kapitalının adekvatlıq əmsalı da yüksələrək 9,86% təşkil edib. Bu isə bankın nüfuzunu artıran və maliyyə dayanıqlılığını təmin edən əhəmiyyətli faktordur. Bu, bankın güclü maliyyə dayanıqlılığını təmin etməklə yanaşı, risklərin idarə edilməsi istiqamətində bütün müştərilər üçün mükəmməl resurslara sahib olduğunun göstəricisidir.
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank PAŞA Holding-ə daxildir və Azərbaycanda ən böyük filial şəbəkəsi, 115 filialı və 52 şöbəsi ilə müştərilərin xidmətindədir. Bankın məhsul və xidmətləri barədə daha ətraflı məlumat almaq üçün https://kapitalbank.az saytına, 196 Əlaqə Mərkəzinə və ya Bankın müxtəlif sosial şəbəkələrdə olan səhifələrinə müraciət edə bilərsiniz. Nağd pul krediti sifarişi üçün – https://kbl.az/prgtk, Birbank kartı sifarişi üçün – https://kbl.az/prcrc.

The country’s first bank, Kapital Bank, has presented its financial results for 2025. According to the report as of December 31, 2025, the bank’s total income increased by 27.6 % compared to 2024, reaching 1 billion 881 million 674 thousand manats. With this result, the bank outperformed its competitors in the financial market and maintained its leading position among banks. At the same time, the highest growth rate of the past three years was recorded. For reference, total income amounted to 1 billion 474 million 908 thousand manats in the previous year.
The growth in aggregate income was driven by an increase in both interest and non-interest income. In 2025, the bank’s interest income rose by 38.8 % to 1 billion 180 million 81 thousand manats, compared to 850 million 258 thousand manats in 2024. Non-interest income increased by 12.3 %, rising from 624 million 651 thousand manats in 2024 to 701 million 592 thousand manats in 2025.
The bank also recorded its highest net profit result of the past three years. Compared to the same period of 2024, the country’s leading bank earned 315 million manats in net profit, which is 68.9 % higher than the net profit of 186 million 501 thousand manats recorded in 2024.
The bank’s loan portfolio increased by 4 % to 5 billion 419 million 985 thousand manats. In 2024, this figure stood at 5 billion 211 million 207 thousand manats. The growth was mainly driven by consumer and business lending, with consumer loans accounting for the largest share of the increase.
In 2025, the bank’s total deposit portfolio amounted to 8 billion 288 million 654 thousand manats. Compared to 2024, the deposit portfolio declined by 7.7 %. In 2025, deposits of legal entities totaled 5 billion 151 million 830 thousand manats, while deposits of individuals increased by 20.9 % to 3 billion 136 million 823 thousand manats.
In 2025, the bank’s capital increased by 27 %. While this indicator amounted to 927 million 943 thousand manats in 2024, it reached 1 billion 178 million 338 thousand manats by the end of 2025. It should be noted that the bank’s capital adequacy ratio exceeded the minimum regulatory requirement of 12.5 % for systemically important banks and amounted to 14.14 %.
By the end of 2025, the Tier 1 capital adequacy ratio of the country’s leading bank also increased, reaching 9.86 %. This is an important factor enhancing the bank’s reputation and ensuring its financial stability. The indicator confirms not only the bank’s strong financial resilience but also its advanced risk management capabilities and robust resources in the interests of all clients.
Kapital Bank, the country's first bank, is part of PASHA Holding. Kapital Bank has the largest service network in Azerbaijan with 115 branches and 52 departments all over the country. For more detailed information about the bank’s products and services, please refer to https://kapitalbank.az website, 196 Call Centre or the bank’s various social network pages. To apply for a consumer loan visit https://kbl.az/prgtk, for a Birbank installment card visit https://kbl.az/prcrc.