Kapital Bank liderləri Money 20/20 Europe forumunda beynəlxalq təcrübə mübadiləsində
Əməkdaşların peşəkar və şəxsi inkişafını prioritet hesab edən Kapital Bank bu yanaşmanın davamı olaraq 2024-cü ilin sentyabr ayında bank liderlərinin inkişafına yönələn “Leading for Organizational Impact” proqramına start verib. 18 nəfərdən ibarət rəhbər heyət üçün hazırlanan proqram liderlik sahəsində aparıcı institutlardan biri olan “Center for Creative Leadership” (CCL) ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilir. Üç modullu proqram çərçivəsində iştirakçılar həm nəzəri, həm də praktiki liderlik bacarıqlarını qlobal trendlər və qabaqcıl idarəetmə yanaşmaları ilə möhkəmləndirirlər.
Layihə çərçivəsində bankın lider heyəti ING, Lloyds Bank London və OTP Bank kimi nüfuzlu maliyyə institutlarının yüksək vəzifəli nümayəndələrinin iştirakı ilə Amsterdam şəhərində keçirilən praktiki sessiyalara qatılıblar. Belə ki, ING Bank-ın Maliyyə Cinayətkarlığının Qarşısının Alınması üzrə Qlobal rəhbəri Ivar Lammers, ING Bank-ın Süni İntellekt və Müştəri Təcrübəsi üzrə Direktoru Bart Jansen, Lloyds Bank London-un Ödənişlər və İnkişaf üzrə Direktoru Samantha Emery və OTP Bank-ın Bank Əməliyyatları üzrə Direktoru Aleksandra Brdar Turk tərəfindən müasir bankçılıq trendləri, maliyyə cinayətkarlığının qarşısının alınması, süni intellektin tətbiqi və müştəri təcrübəsinin inkişafı kimi aktual mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb.
Həmçinin bu təşəbbüsün davamı olaraq, 2-5 iyun 2025-ci il tarixlərində qlobal ödəniş texnologiyaları sahəsində dünyanın aparıcı şirkətlərindən olan Visa ilə əməkdaşlıq çərçivəsində bankın rəhbər heyətinin nümayəndələri Money 20/20 Europe forumunda da iştirak edibrlər. Belə ki, bankın liderləri tədbir zamanı aparıcı beynəlxalq banklarla təcrübə mübadiləsi aparır, qabaqcıl rəqəmsal bankçılıq və fintex trendləri ilə tanış olur, həmçinin sektorun ən son yeniliklərinin təqdim olunduğu müxtəlif vörkşoplarda fəal şəkildə yer alırlar.
Tədbir haqqında fikirlərini bölüşən bankın İdarə Heyətinin üzvü, İnsan kapitalı və Təşkilati inkişaf üzrə Baş inzibatçı Fərqanə Məmmədova bildirib: “ Liderlik DNT-mizin təməl prinsiplərindən biri də məhz özümüzün lideri olmağı daim öyrənməyi, inkişaf etməyi, innovasiyalar və qlobal təcrübə ilə ayaqlaşmağı təbliğ edir. Bununla bərabər rəqabətli və daim dəyişən maliyyə bazarında güclü mövqeyimizi qorumaq və daha da möhkəmləndirmək üçün qlobal səviyyədə ən yaxşı təcrübələri izləmək və düzgün şəkildə tətbiq etmək bizim üçün vacibdir. Düşünürəm ki, istər bu təcrübə proqramının təşkili, istərsə də Money 20/20 Europe kimi beynəlxalq tədbirdə iştirak liderlərimizin strateji yanaşmasını daha da gücləndirəcək və bankımızın inkişafına dəyər qatacaq. Qlobal səviyyədə liderlik bacarıqlarının formalaşdırılması və innovativ yanaşmaların öyrənilməsi bizim üçün sadəcə seçim deyil – bu, liderlik yolumuzun ayrılmaz hissəsidir”.
Qeyd edək ki, Money 20/20 Europe maliyyə xidmətləri və texnologiyaları sahəsində dünyanın aparıcı banklarını, fintex şirkətlərini, ödəniş platformalarını və tənzimləyici qurumların nümayəndələrini bir araya gətirən ən böyük beynəlxalq tədbirlərdən biridir. Forumun əsas məqsədi maliyyə sahəsində innovasiyaların, rəqəmsal transformasiya trendlərinin və yeni əməkdaşlıq modellərinin təşviq olunmasıdır.

Лидеры Kapital Bank на форуме Money 20/20 Europe: обмен международным опытом
Kapital Bank, считающий профессиональное и личностное развитие сотрудников своим приоритетом, в сентябре 2024 года запустил программу «Leading for Organizational Impact», направленную на развитие лидерских навыков управленцев. Программа, разработанная для 18 представителей руководящего состава, реализуется в партнерстве с одним из ведущих институтов в области лидерства – Center for Creative Leadership (CCL).
В рамках трехмодульной программы участники укрепляют как теоретические, так и практические навыки лидерства, опираясь на глобальные тренды и передовые подходы в управлении. Один из ключевых этапов программы являются практические сессии, прошедшие в Амстердаме, в которых приняли участие высокопоставленные представители таких уважаемых финансовых институтов как «ING», «Lloyds Bank London» и «OTP Bank». Среди них есть Ивар Ламмерс, глобальный директор «ING» по борьбе с финансовыми преступлениями, Барт Янсен, директор по искусственному интеллекту и клиентскому опыту «ING Bank», Саманта Эмери, директор по платежам и развитию «Lloyds Bank London» и Александра Брдар Турк, директор по банковским операциям «OTP Bank». В ходе сессий обсуждались актуальные темы: современные банковские тренды, предотвращение финансовых преступлений, применение искусственного интеллекта и развитие клиентского опыта.
В продолжение этой инициативы с 2 по 5 июня 2025 года представители руководящего состава банка также приняли участие в форуме Money 20/20 Europe, проходившем в сотрудничестве с мировым лидером индустрии цифровых платежей компанией Visa. Во время форума лидеры банка активно обменивались опытом с международными финансовыми учреждениями, знакомились с передовыми цифровыми и финтех трендами, а также принимали участие в различных воркшопах, где были представлены последние инновации в отрасли.
Член Правления Kapital Bank и главный директор по организационному развитию и управлению человеческими ресурсами Фаргана Мамедова, поделилась своими мыслями о событии:
«Один из фундаментальных принципов лидерства, заложенный в нашей ДНК, - это умение быть лидером самому себе, стремление к постоянному обучению, развитию, открытость к инновациям и глобальному опыту. Для нас крайне важно отслеживать лучшие мировые практики и грамотно применять их, чтобы сохранять и укреплять наши позиции на конкурентном и стремительно меняющемся финансовом рынке. Уверена, что как участие в данной программе, так и присутствие на международном форуме Money 20/20 Europe усилят стратегическое мышление наших лидеров и внесут ценный вклад в развитие нашего банка. Формирование глобальных лидерских навыков и освоение инновационных подходов не просто выбор, а неотъемлемая часть нашего пути в лидерстве».
Следует отметить, что Money 20/20 Europe является одним из крупнейших международных мероприятий, объединяющих ведущие банки, финтех компании, платежные платформы и регуляторные органы со всего мира. Основной целью форума является продвижение инноваций, цифровой трансформации и новых моделей сотрудничества в сфере финансовых услуг.