Kapital Bank istifadəçiləri diqqətli olmağa çağırır: Lisenziyasız proqramlardan istifadə təhlükəlidir
2025-04-25
Rəqəmsal texnologiyaların həyatın ayrılmaz hissəsinə çevrildiyi bir dövrdə kiberdələduzluq da paralel olaraq sürətlə artır. Kapital Bank kiberdələduzluq hallarının qarşısının alınması istiqamətində mütəmadi olaraq həyata keçirdiyi monitorinqlərə əsaslanaraq istifadəçiləri diqqətli olmağa çağırır. Belə ki, son araşdırmalar zamanı Birbank mobil tətbiqinin istifadə olunduğu 12 000-dən çox virusa yoluxmuş cihaz müəyyən edilib və qabaqlayıcı tədbirlər nəticəsində onların hamısı potensial risklərdən azad edilib.
Qeyd edək ki, bank yalnız hadisələrə reaksiya verməklə kifayətlənmir, eyni zamanda kiber dələduzluğun qarşısını almaq üçün qabaqlayıcı tədbirlər tətbiq edir. Belə ki, Kapital Bank-ın təhlükəsizlik infrastrukturunun əsasını süni intellekt əsaslı texnologiyalar təşkil edir. Bu sistemlər vasitəsilə bank əməliyyatları 24/7 rejimində izlənilir, şübhəli fəaliyyətlər müəyyən edildikdə dərhal müdaxilələr həyata keçirilir.
Bütün bunlara baxmayaraq kiberdələduzluqla mübarizədə banklar və müştərilər birlikdə addımlamalıdırlar. Lisenziyasız, yəni pirat proqram təminatlarından istifadə ciddi təhlükəsizlik riskləri yaradır. Bu cür proqramlar vasitəsilə çox zaman cihazlara “backdoor” adlanan gizli və zərərli kodlar əlavə oluna bilər. Bu “backdoor”lar kiber cinayətkarlara istifadəçinin cihazına gizli şəkildə daxil olmaq imkanı verir. Nəticədə şəxsi məlumatların üçüncü şəxslərin əlinə keçməsi real təhlükəyə çevrilir. Xüsusilə “Android” istifadəçiləri üçün “Play Store”dən kənar yüklənən tətbiqlər, o cümlədən modifikasiya olunmuş “WhatsApp Plus”, “Instagram Plus” və müxtəlif oyun proqramlarının “APK” faylları ciddi təhlükə yaradır. Həmçinin, bank kartları ilə onlayn alış-veriş edərkən ictimai Wi-Fi şəbəkələrindən istifadə etmək tövsiyə edilmir.
Bu səbəbdən  Kapital Bank olaraq bir daha müştərilərimizdən diqqətli olmalarını şəxsi məlumatlarını: kartın üzərindəki CVV/CVC kodu, sms vasitəsilə göndərilən 4 rəqəmli OTP kodu, kartın PIN kodunu, şəxsiyyət vəsiqəsinin FİN nömrəsini üçüncü şəxslərə verməməyi, banklar adına hazırlanan və göndərilən qeyri-peşəkar videolara və reklam mətnlərinə inanmamağı xahiş edirik.

Kapital Bank предупреждает пользователей: Нелицензионное программное обеспечение представляет серьёзную угрозу кибербезопасности
В современную эпоху, когда цифровые технологии стали неотъемлемой частью жизни, случаи кибермошенничества стремительно растут. Kapital Bank, опираясь на результаты регулярного мониторинга с целью предотвращения кибермошенничества, призывает пользователей проявлять повышенную осторожность. Так, в ходе недавнего анализа было выявлено более 12 000 устройств, заражённых вредоносным программным обеспечением и использующих мобильное приложение Birbank. Благодаря принятым превентивным мерам все эти устройства были обезврежены и освобождены от потенциальных угроз.
Важно отметить, что банк не ограничивается только реакцией на инциденты, но и активно внедряет профилактические меры. Основу системы безопасности Kapital Bank составляют технологии, основанные на искусственном интеллекте. С их помощью банковские операции отслеживаются в режиме 24/7, и при обнаружении подозрительной активности незамедлительно принимаются меры реагирования.
Несмотря на принимаемые меры, борьба с кибермошенничеством требует совместных усилий как со стороны банков, так и со стороны клиентов. Использование нелицензионного (пиратского) программного обеспечения представляет серьёзную угрозу безопасности. Такие программы нередко содержат вредоносные коды, называемые «backdoor» (черный ход), которые позволяют злоумышленникам скрытно получить доступ к устройству пользователя. В результате — личные данные могут попасть в руки третьих лиц.
Особенно уязвимыми являются пользователи Android, которые загружают приложения вне официального магазина «Play Market», например модифицированные версии «WhatsApp Plus», «Instagram Plus» и различные APK-файлы игр. Также не рекомендуется использовать общедоступные сети Wi-Fi при совершении онлайн-покупок с использованием банковских карт.
В связи с этим Kapital Bank настоятельно призывает своих клиентов проявлять максимальную осторожность и ни при каких обстоятельствах не передавать третьим лицам свои личные данные, такие как CVV/CVC-код с обратной стороны карты, одноразовые OTP-коды, полученные по SMS, PIN-код карты или FIN-номер удостоверения личности. Также настоятельно рекомендуем не доверять непрофессиональным видеороликам и рекламным материалам, якобы распространяемым от имени банков.
Kapital Bank, первый банк страны, входит в состав PASHA Holding и имеет крупнейшую сеть обслуживания в Азербайджане с 119 филиалами и 54 отделениями по всей стране. Более подробную информацию о продуктах и услугах банка можно получить на сайте https://kapitalbank.az, страницах банка в социальных сетях, а также позвонив в центр обслуживания клиентов по номеру 196. Для оформления заявки на потребительский кредит: https://kbl.az/prgtk. Для заказа карты Birbank: https://kbl.az/prcrc.