Kapital Bank-ın baş sponsorluğu ilə “iFest-İnnovasiya və Texnologiya” festivalı baş tutub
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank-ın baş sponsorluğu, Kiçik və Orta Biznes Subyektləri və Klublarının Assosiasiyasının (KOBSKA) təşkilatçılığı, “Azercosmos”, “4-cü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi” və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində yaradılan “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin rəsmi tərəfdaşlığı ilə ölkəmizdə ilk “iFest- İnnovasiya və Texnologiya” festivalı keçirilib.
Layihənin əsas məqsədi texnologiya şirkətləri ilə gənclər arasında yeni əlaqələrin qurulması, startapların inkişafına dəstək olmaq, onların maliyyə imkanlarına çıxışını təmin etmək və ideaların nümayişini həyata keçirməkdir. Qeyd edək ki, festival ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına(COP29)-a həsr olunub və “Yaşıl texnologiya – yaşıl dünya naminə” şüarı altında baş tutub. Tədbir çərçivəsində müxtəlif maraqlı fəaliyyətlər, startapların təqdimatı, investor görüşləri, texnologiya şirkətlərinin sərgisi, eləcə də əyləncəli şou proqramlar keçirilib.
Silsilə xarakter daşıyan festivalda “Gələcəyin İnnovasiyası: Texnologiyaya istiqamət verən Trendlər və Strategiyalar” və “COP29 və İnnovasiya: Dayanıqlı Gələcək üçün İnnovativ Həllər” mövzularında iki panel müzakirələri aparılıb. Kapital Bank-ın  kiçik və orta sahibkarlarla iş departamentinin satış şöbəsinin müdiri Rəşad Babayev ilk panelin çıxışçıları arasında müzakirələrdə iştirak edib.
Qeyd edək ki, “iFest-İnnovasiya və Texnologiya” festivalı silsilə xarakter daşıyır və növbəti illərdə də keçirilməsi planlaşdırılır.

При генеральном спонсорстве Kapital Bank состоялся фестиваль «iFest-инновации и технологии»
При генеральном спонсорстве первого банка страны Kapital Bank, организации Ассоциации клубов субъектов малого и среднего бизнеса (KOBSKA), официальном партнерстве «Азеркосмос», «Центра анализа и координации четвертой промышленной революции» и «Центра инноваций», созданный при Государственном агентстве по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям Азербайджана при Президенте Азербайджана в нашей стране состоялся первый фестиваль «iFest-инновации и технологии».
Основная цель проекта- налаживание новых связей между технологическими компаниями и молодежью, поддержка развития стартапов, обеспечение их доступа к финансовым возможностям, реализация демонстрации идей. Отметим, что фестиваль приурочен к 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата(COP29), которая пройдет в нашей стране под лозунгом «Зеленые технологии- зеленый мир». В рамках фестиваля были проведены различные интересные мероприятия, прошли презентации стартапов, встречи с инвесторами, выставка технологических компаний, а также развлекательные шоу-программы.
На фестивале, который носит серийный характер, были проведены две панельные дискуссии: «Инновации будущего: тенденции и стратегии, определяющие технологии» и «COP29 и инновации: инновационные решения для устойчивого будущего». Начальник отдела продаж департамента по работе с малыми и средними предпринимателями Kapital Bank Рашад Бабаев принял участие в обсуждениях среди участников в первой панели.
Следует отметить, что фестиваль «iFest- инновации и технологии» является ежегодным и планируется провести в ближайшие годы.