Kapital Bank-ın 150 illik yubileyi münasibətilə veloyürüş: Yaşıl gələcəyə doğru birlikdə yola çıxdıq
2024-09-05
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank və Azərbaycan Velosiped Federasiyasının birgə tərəfdaşlığı ilə veloyürüş keçirilib. “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ilində” təbiətin mühafizəsinə həssaslığı artırmaq, zərərsiz nəqliyyat vasitələrindən istifadəni təşviq etmək məqsədi ilə baş tutan layihə Kapital Bank-ın 150 illik yubileyinə həsr olunub.
Bakı, Quba, Gəncə və Laçın şəhərlərində keçirilən veloyürüşdə Azərbaycan Velosiped Federasiyasının 50-yə yaxın idmançısı iştirak edib. Şəhər mərkəzlərində başlayan yürüş filialların qarşısında yekunlaşıb. Layihənin davamı olaraq müştərilər üçün əyləncəli tədbir təşkil edilib. Müxtəlif oyunlarda iştirak edən hər kəs hədiyyə qazanıb. Oyunların qaliblərinə isə əsas mükafat olan velosiped hədiyyə edilib.
Bakı şəhərində keçirilən tədbiri çıxış sözü ilə açan Yasmal filialının müdiri Anar Zeynalov bu layihənin paytaxt Bakıda başlayıb doğma Qarabağda yekunlaşmasının böyük rəmzi məna daşıdığını vurğulayıb. Azərbaycan Velosiped Federasiyasının baş katibi Elnarə Musayeva isə yubileyini velosiped idmanının dəstəklənməsinə həsr etdiyi üçün Kapital Bank-a təşəkkür edib. O qeyd edib ki, xüsusən gənclər arasında zərərsiz nəqliyyat vasitəsi olan velosipedin təbliği təmiz ətraf mühitə və gənclərin sağlam gələcəyinə böyük bir töhfədir.
Quba sakinləri də idmançıları böyük maraqla qarşılayıb. Şimal filialının müdiri Elvin Məmmədov tədbiri çıxış sözü ilə açaraq bildirib ki, 150 ildir zamanın tələbinə uyğun olaraq dəyişən, yenilənən, müştərilərinə dövrünün müasir rəqəmsal həllərini təqdim edən Kapital Bank sosial və ölkə əhəmiyyətli layihələrdə də hər zaman iştirak edir və bu ideyaları dəstəkləyir.
Gəncə tədbiri  də müştərilərin fəallığı ilə yadda qalıb. Tədbirdə şəhər icra hakimiyyətinin rəsmiləri, ali məktəblərin rektorları, xarici ölkələrin rəsmi nümayəndələri iştirak ediblər. Açılış nitqi ilə çıxış edən Gəncə şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Niyazi Bayramov çıxışı zamanı bildirib ki, Yaşıl dünya naminə həmrəylik ilində, eləcə də  COP29 kimi layihə ərəfəsində bu tədbirin keçirilməsinin böyük əhəmiyyəti var. Eyni zamanda tədbirdə iştirak edən uşaqların, gənclərin velosipedçilərlə, idmançılarla ünsiyyətdə olması, onları yaxından tanıması gənc nəsildə sağlam həyat tərzinə, idmana maraq yaradacaq.
Laçında baş tutan veloyürüş isə həm idmançılar, həm də Laçın sakinləri üçün qürurlu anlarla yadda qalıb. Laçınlıların xüsusi aktivliyi ilə seçilən tədbirdə layihənin əsas hədiyyəsi olan velosipedi qalibə Azərbaycan Velosiped Federasiyasının İcraiyyə Komitəsinin üzvü Vüqar Salahov təqdim edib. O çıxışında layihənin doğma Qarabağda yekunlaşmasının əhəmiyyətini iştirakçılarla bölüşüb. Qeyd edib ki, burada iştirak edən hər bir idmançı, azad Laçını fəth etməyin böyük qürurunu yaşayır.

Kapital Bank, the country’s first bank, in partnership with the Azerbaijan Cycling Federation organized a cycling event dedicated to its 150th anniversary. The initiative, held within the “Year of Solidarity for a Green World,” aimed to raise awareness about environmental protection and promote the use of eco-friendly transportation.
The cycling event took place in Baku, Guba, Ganja, and Lachin, featuring nearly 50 athletes from the Azerbaijan Cycling Federation. The ride began in city centers and concluded in front of Kapital Bank branches. As part of the event, a fun gathering was held for customers, where everyone participating in various games won prizes. The main prize, a bicycle, was awarded to the winners of the games.
Anar Zeynalov, manager of the Yasamal branch, opened the event with a speech and highlighted the symbolic meaning of the project, which started in the capital Baku and concluded in Karabakh. Elnara Musayeva, Secretary General of the Azerbaijan Cycling Federation, expressed her gratitude to Kapital Bank for dedicating its anniversary to supporting cycling. She emphasized that promoting cycling, especially among the youth, contributes significantly to a clean environment and a healthier future.
Residents of Guba warmly welcomed the athletes. The event was opened with the speech of Elvin Mammadov, the manager of the Nothern branch, who stated that Kapital Bank, which has been evolving to meet the needs of the times with modern digital solutions for 150 years, actively participates in and supports social and nationally significant projects.
The event in Ganja was also memorable, marked by high customer engagement. It was attended by city officials, university rectors, and representatives from foreign countries. During his speech, Niyazi Bayramov, Head of Ganja City Executive Power, noted the importance of this event during the "Year of Solidarity for a Green World" and in the run-up to major projects like COP29. He added that young people and children interacting with athletes would inspire interest in a healthy lifestyle and sports among the new generation.
The cycling event in Lachin was filled with proud moments for both athletes and local residents. Vugar Salahov, a member of the Executive Committee of the Azerbaijan Cycling Federation, presented the main prize, a bicycle, to the winner. In his speech, he shared the significance of concluding the project in Karabakh, stating that every athlete participating in this event experiences the pride of conquering a free Lachin.