Kapital Bank-ın 150 illik yubileyi münasibətilə veloyürüş: Yaşıl gələcəyə doğru birlikdə yola çıxdıq
2024-09-05
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank və Azərbaycan Velosiped Federasiyasının birgə tərəfdaşlığı ilə veloyürüş keçirilib. “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ilində” təbiətin mühafizəsinə həssaslığı artırmaq, zərərsiz nəqliyyat vasitələrindən istifadəni təşviq etmək məqsədi ilə baş tutan layihə Kapital Bank-ın 150 illik yubileyinə həsr olunub.
Bakı, Quba, Gəncə və Laçın şəhərlərində keçirilən veloyürüşdə Azərbaycan Velosiped Federasiyasının 50-yə yaxın idmançısı iştirak edib. Şəhər mərkəzlərində başlayan yürüş filialların qarşısında yekunlaşıb. Layihənin davamı olaraq müştərilər üçün əyləncəli tədbir təşkil edilib. Müxtəlif oyunlarda iştirak edən hər kəs hədiyyə qazanıb. Oyunların qaliblərinə isə əsas mükafat olan velosiped hədiyyə edilib.
Bakı şəhərində keçirilən tədbiri çıxış sözü ilə açan Yasmal filialının müdiri Anar Zeynalov bu layihənin paytaxt Bakıda başlayıb doğma Qarabağda yekunlaşmasının böyük rəmzi məna daşıdığını vurğulayıb. Azərbaycan Velosiped Federasiyasının baş katibi Elnarə Musayeva isə yubileyini velosiped idmanının dəstəklənməsinə həsr etdiyi üçün Kapital Bank-a təşəkkür edib. O qeyd edib ki, xüsusən gənclər arasında zərərsiz nəqliyyat vasitəsi olan velosipedin təbliği təmiz ətraf mühitə və gənclərin sağlam gələcəyinə böyük bir töhfədir.
Quba sakinləri də idmançıları böyük maraqla qarşılayıb. Şimal filialının müdiri Elvin Məmmədov tədbiri çıxış sözü ilə açaraq bildirib ki, 150 ildir zamanın tələbinə uyğun olaraq dəyişən, yenilənən, müştərilərinə dövrünün müasir rəqəmsal həllərini təqdim edən Kapital Bank sosial və ölkə əhəmiyyətli layihələrdə də hər zaman iştirak edir və bu ideyaları dəstəkləyir.
Gəncə tədbiri  də müştərilərin fəallığı ilə yadda qalıb. Tədbirdə şəhər icra hakimiyyətinin rəsmiləri, ali məktəblərin rektorları, xarici ölkələrin rəsmi nümayəndələri iştirak ediblər. Açılış nitqi ilə çıxış edən Gəncə şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Niyazi Bayramov çıxışı zamanı bildirib ki, Yaşıl dünya naminə həmrəylik ilində, eləcə də  COP29 kimi layihə ərəfəsində bu tədbirin keçirilməsinin böyük əhəmiyyəti var. Eyni zamanda tədbirdə iştirak edən uşaqların, gənclərin velosipedçilərlə, idmançılarla ünsiyyətdə olması, onları yaxından tanıması gənc nəsildə sağlam həyat tərzinə, idmana maraq yaradacaq.
Laçında baş tutan veloyürüş isə həm idmançılar, həm də Laçın sakinləri üçün qürurlu anlarla yadda qalıb. Laçınlıların xüsusi aktivliyi ilə seçilən tədbirdə layihənin əsas hədiyyəsi olan velosipedi qalibə Azərbaycan Velosiped Federasiyasının İcraiyyə Komitəsinin üzvü Vüqar Salahov təqdim edib. O çıxışında layihənin doğma Qarabağda yekunlaşmasının əhəmiyyətini iştirakçılarla bölüşüb. Qeyd edib ki, burada iştirak edən hər bir idmançı, azad Laçını fəth etməyin böyük qürurunu yaşayır.

Велопробег в честь 150-летия Kapital Bank: Вместе на пути к зеленому будущему
Первый банк страны Kapital Bank в партнерстве с Азербайджанской Федерацией Велоспорта организовал велопробег, посвященный своему 150-летию. Инициатива, проведенная в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира», была направлена на повышение осведомленности о защите природы и популяризацию использования экологически чистого транспорта.
В велопробеге, прошедший в городах Баку, Губа, Гянджа и Лачине приняло участие около 50 спортсменов Азербайджанской Федерации Велоспорта. Маршрут, начатый в центре городов, завершился перед филиалами Kapital Bank. В рамках мероприятия для клиентов была организована развлекательная программа, где каждый участник различных игр получил призы. Главным призом стал велосипед, который был вручен победителям игр.
Руководитель Ясамальского филиала Анар Зейналов, открывая мероприятие, проведенное в Баку, отметил, что начало этого проекта в столице и завершение в родном Карабахе имеет большое символическое значение. Генеральный секретарь Азербайджанской Федерации Велоспорта Эльнара Мусаева выразила благодарность Kapital Bank за поддержку велоспорта в честь юбилея. Она отметила, что популяризация велосипеда среди молодежи является большим вкладом в защиту окружающей среды и здоровое будущее.
Жители Губы с большим энтузиазмом встретили спортсменов. Руководитель филиала «Şimal» Эльвин Мамедов отметил, что Kapital Bank, который уже 150 лет меняется в соответствии с требованиями времени, предлагая современные цифровые решения своим клиентам, всегда активно участвует в социальных и значимых для страны проектах.
Мероприятие в Гяндже также запомнилось активным участием жителей. В нем приняли участие представители городской администрации, ректоры университетов и официальные лица зарубежных стран. В своей речи глава Исполнительной власти города Гянджа Ниязи Байрамов отметил важность проведения этого мероприятия в «Год солидарности во имя зеленого мира» накануне такого крупного проекта, как COP29. Он добавил, что участие детей и молодежи, общение с велосипедистами и спортсменами будет способствовать развитию интереса к здоровому образу жизни и спорту среди нового поколения.
Велопробег в Лачине оставил гордые воспоминания у спортсменов и местных жителей. Член Исполнительного комитета Азербайджанской Федерации Велоспорта Вугар Салахов вручил главный приз — велосипед победителю и поделился значимостью завершения проекта в Карабахе. Он отметил, что каждый спортсмен, участвующий в этом мероприятии, испытал гордость за участие в покорении свободного Лачина.