Kapital Bank–ın təşəbbüsü ilə “Data Talks” tədbiri baş tutdu
Xəbər verdiyimiz kimi, ölkənin birinci bankı Kapital Bank “SUP.VC” şirkəti ilə birlikdə müasir dövrün aktual mövzusu olan verilənlər bazası ilə bağlı unikal tədbirlərə start verib.  İl sonunadək 6 tədbiri əhatə edəcək layihənin “Data Talks” formatında olan ilk tədbiri yekunlaşdı.
Tədbiri çıxış sözü ilə Kapital Bank-ın Data Menecment İdarəsinin Data Transformasiyası Ekspert Mərkəzinin lideri Renad Cəfərov açdı. O, çıxışında bildirdi ki, “Kapital Bank   uzun müddət öncə data transformasiya prosesinə başladı və uğurlu bir yol keçdi. Bunun üçün beynəlxalq təcrübə öyrənildi, peşəkar mütəxəssislər cəlb olundu. Data transformasiya layihəsi banka data əsaslı qərarlar qəbul etmək mədəniyyəti və mühiti gətirdi. Eyni zamanda biz dataların düzgün toplanması, analizi, idarəsini həyata keçirməklə data kirliliyinin qarşısını aldıq. Müasir dövrün ən vacib məqamlarından olan data təhlükəsizliyini uğurla təmin etdik. Kapital Bank olaraq beynəlxalq və yerli ekspertlərin bizə qazandırdığı təcrübəni bu sahədə uğur qazanmaq istəyən şəxslərlə bölüşməyə hazır və açığıq. Hazırda bu sahədə müxtəlif vakansiyalar da elan etmişik. Siz də bizə qoşulun əmin olun ki, bizimlə birgə yaşayacağınız təcrübə sizə çox böyük dəyər qatacaq”.
Tədbirin eksperti yüksək dayanıqlı məlumat bazalarının idarə edilməsi mövzusunda 20 ildən çox təcrübəyə sahib, “Oracle” şirkəti tərəfindən “Oracle ACE Director” mükafatına layiq görülmüş mütəxəssis Kamran Ağayev oldu. Onun təqdimatında yüksək dayanıqlı məlumat bazalarının yaradılması və idarə edilməsi, bu bazaların qurulması, eləcədə yaranacaq problemlər zamanı həll yolları müzakirə edildi.
Tədbirə verilənlər bazasının peşəkarları və bu sahəyə maraq göstərən 100 dən çox iştirakçı qoşuldu. Görüş onlara böyük məlumatların (“big data”) yerləşdirilməsi və idarə olunması sahəsində yeni biliklərlə yanaşı təcrübə mübadiləsi, yeni əlaqələr və tanışlıq imkanı qazandırdı.
İl sonuna qədər layihə çərçivəsində daha 5 tədbir baş tutacaq. “Data workshop”, “Data panel” formatında olacaq növbəti tədbirlərdə yerli mütəxəssislərlə yanaşı Özer Günal və Bora Sezen kimi beynəlxalq ekspertlər də iştirak edəcəklər.

Kapital Bank took the initiative to host an event called “Data Talks”
As previously reported, Kapital Bank, Azerbaijan's first bank, has partnered with SUP.VC to launch a series of unique events centered around one of the most relevant topics of our time — databases. Data Talks, the first event within the project, has successfully concluded. This year, there are plans to host a total of 6 similar events.
The event kicked off with a speech from Renad Jafarov, the leader of Kapital Bank's Data Transformation Center of Expertise of Data Management Tribe. During his address, he highlighted, “Kapital Bank has long been on the path of data transformation, and we've achieved significant success. We have extensively studied international best practices and brought in professional experts. The data transformation project has instilled a data-driven culture and decision-making environment within the bank. Concurrently, we have effectively managed data collection, analysis, and security to prevent data pollution. We have effectively ensured data security, which is a vital component of modern business. Kapital Bank is ready and eager to share the wealth of experience accumulated by both international and local experts with anyone looking to excel in this field. Currently, we have various job openings in this area. Join us, and rest assured that the experience you gain will be highly valuable.”
The event featured Kamran Agayev as the expert, bringing over 20 years of experience in managing highly stable databases. Kamran Agayev is also an honored recipient of the Oracle ACE Director award. During his presentation, he delved into topics surrounding the establishment and administration of highly stable databases, their architecture, and solutions to address potential challenges.
The event drew professionals from the database field and over 100 participants with a strong interest in the subject. It offered them a valuable opportunity to exchange experiences, make new connections, and gain fresh insights into the world of hosting and managing big data.
Before the year's end, the project will host five more events. International experts Ozer Gunal and Bora Sezen will be part of the upcoming events, which will be conducted in the format of Data Workshops and Data Panels.