18 nömrəli tam orta məktəbdə bullinqə qarşı maarifləndirmə sessiyaları keçirildi
Bullinq şagirdlərin psixoloji sağlamlığını ciddi şəkildə pozan, onların inkişafına mənfi təsir göstərən, özlərinə inamını və sosial bacarıqlarını zədələyən hərəkətlərdir.  Bu səbəbdən də bullinqin qarşısını almaq və məktəblərdə sağlam psixoloji mühit yaratmaq son dərəcə vacibdir. Elə bu məqsədlə də cari ilin yanvar ayında Kapital Bank-ın təşəbbüsü və maliyyə dəstəyi, “Dərs Evi” tədris mərkəzinin təşkilatçılığı, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutunun tərəfdaşlığı ilə “Dəyişiklik səndən başlayır!” adlı sosial layihəyə start verilib. Layihə ümumtəhsil məktəblərində bullinqə qarşı mübarizə və bu mövzuda maarifləndirməni hədəfləyir.
Layihə çərçivəsində Bakı şəhəri 18 nömrəli tam orta məktəbdə məktəbin şagird və müəllim heyəti, eləcə də valideynlər üçün  davamlı maarifləndirici ssesiyalar keçirilib. Təlimlər “Travli.net” mərkəzinin ekspertləri və “Dərs Evi” tədris mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən icra edilib. Daha sonra layihənin effektivliyinin ölçülməsi məqsədi ilə sorğu və qiymətləndirmə mərhələsi baş tutub.
Qeyd edək ki, “Dəyişiklik səndən başlayır!” layihəsinin ilk mərhələsində  beynəlxalq “Travli.net” mərkəzinin ekspertləri tərəfindən “Dərs Evi” tədris mərkəzinin müəllimləri üçün xüsusi təlimlər təşkil olunub. Bu təlimlər sayəsində müəllimlər bullinqlə bağlı bilik və bacarıqlarını təkmilləşdirərək digər müəllim həmkarlarına, şagird və valideynlərə maarifləndirici sessiyalar keçmək bacarıqlarına yiyələniblər.
Layihənin əsas məqsədi məktəblərdə psixoloji mühiti daha da sağlamlaşdırmaq, şagirdlər arasında zorakılıq hallarının qarşısının alınması, müəllim və valideynlərin bullinqin tanınması və qarşısının alınması istiqamətində maarifləndirilməsidir. Bu yanaşma təhsil mühitində qarşılıqlı anlayış və empatiyanın güclənməsinə xidmət edir.
Kapital Bank Korporativ Sosial Məsuliyyət strategiyası çərçivəsində cəmiyyət üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən mövzulara xüsusi önəm verir. Bullinqə qarşı bu təşəbbüs Bankın sosial rifaha, təhsilin inkişafına və gələcək nəsillər üçün sağlam mühitin formalaşmasına verdiyi töhfənin daha bir nümunəsidir.

В средней общеобразовательной школе №18 проведены просветительские сессии по теме буллинга
Буллинг это поведение, наносящее серьёзный вред психологическому здоровью учащихся, негативно влияющее на их развитие, самооценку и социальные навыки. Именно поэтому предотвращение буллинга и формирование здоровой психологической среды в школах имеет важнейшее значение. С этой целью в январе текущего года по инициативе и при финансовой поддержке Kapital Bank, при организационной поддержке образовательного центра «Dərs Evi», а также в партнёрстве с Институтом Образования Азербайджанской Республики был запущен социальный проект под названием «Изменения начинаются с тебя!».
Проект направлен на борьбу с буллингом в общеобразовательных учреждениях и повышение осведомлённости по данной теме.
В рамках проекта в средней школе №18 города Баку были проведены просветительские сессии для учеников, педагогического состава и родителей. Тренинги провели специалисты международного центра «Travli.net» и образовательного центра «Dərs Evi». С целью измерения эффективности реализованных действий, по завершении сессий был проведён опрос и этап оценки.
Отметим, что на первом этапе проекта эксперты «Travli.net» провели специальные тренинги для преподавателей образовательного центра «Dərs Evi». Благодаря полученным знаниям и навыкам, педагоги не только повысили свою компетентность в области буллинга, но и получили возможность проводить аналогичные информационные сессии для своих коллег, учащихся и родителей.
Основной целью проекта является улучшение уровня психологического благополучия учащихся в школах, а также повышение уровня информированности педагогов и родителей в вопросах выявления и предотвращения буллинга. Такой подход способствует укреплению взаимопонимания и развития чувства эмпатии в образовательной среде.
Kapital Bank в рамках своей стратегии корпоративной социальной ответственности придаёт особое значение важным для общества темам. Данная инициатива по борьбе с буллингом является очередным подтверждением стремления Банка внести вклад в развитие образования, социальное благополучие и создание здоровой среды для будущих поколений.